No właśnie. Zimowy motyw wystroju wnętrza to dla jednych przede wszystkim biel, chłodny błękit, charakterystyczne dla tej pory roku dodatki i desenie inspirowane „uśpioną” naturą, dla innych z kolei – wręcz przeciwnie – wszelkie elementy sezonowo ocieplające aranżację sypialni, jak „miękkie” światło, przytulne tkaniny, złote dekoracje… Obie koncepcje mogą naprawdę świetnie wyglądać. Można nawet tak zaaranżować sypialnię, aby gustownie połączyć jedno z drugim.

Projektując zimowy wystrój wnętrza, najlepiej inspirować się naturą i wizualnymi wrażeniami, jakich dostarcza nam ona właśnie o tej porze roku. Podczas spaceru po lesie czy plaży, łatwo zauważyć charakterystyczne chłodne, pięknie harmonizujące ze sobą barwy, blady błękit nieba, srebrno połyskujące, oblodzone elementy krajobrazu, biel śniegu mocno odbijającego światło słoneczne, dobrze kontrastujące z tym ciemne, nagie gałęzie drzew, przejrzyste powietrze wyostrzające każdy detal… Tym właśnie warto kierować się, aranżując sypialnię zimową. Jeśli z kolei chcemy znaleźć sposoby na ocieplenie takiego typowego zimowego wnętrza, można szukać pomysłów, spacerując ulicami miasta, wchodząc do sklepów czy restauracji, tuż przed Bożym Narodzeniem, kiedy na zimowy krajobraz „nałożony jest cudowny świąteczny filtr”: kolorowe światełka, dużo czerwieni, zieleni i złota, przytulne (choć typowo zimowe) desenie (gwiazdki, jodełka), „otulające” zapachy świerku, czekolady, cynamonu, wanilii, kojące dźwięki muzyki, ciepły płomień świec… To świetne inspiracje do sezonowej zmiany chłodnego i stonowanego wystroju sypialni.

Białe wnętrza ciągle w modzie – jak urządzić sypialnię zimową?

Taka „zimowa” sypialnia, podobnie zresztą jak inne pomieszczenia w domu, w których dominuje biel, ciągle jest na topie. Jak zatem zaaranżować sypialnię, inspirując się zimowym krajobrazem? Białe meble i / lub ściany zestawia się najczęściej z zimnym błękitem, elegancką i neutralną szarością albo (jeśli efekt ma być nieco „cieplejszy” wizualnie) z delikatnym beżem, okraszając całość na przykład srebrnymi czy złotymi (dla subtelnego ocieplenia całości) dodatkami, ewentualnie kilkoma kontrastującymi kolorystycznie elementami (tak, jak się to robi choćby w aranżacjach skandynawskich, w których często widuje się czarne akcenty). Dla uzyskania chłodniejszego efektu wystroju, stosuje się marmurowe blaty stolików nocnych i parapety, białe, gładkie i połyskujące tkaniny (atłasowa pościel, lekko błyszczące firany lub zasłony), a także metalowe (ramki do zdjęć, klamry do zasłon etc.) albo szklane (wazony, świeczniki) ozdoby. Aby dosłownie przywołać skojarzenia z zimą, można też pokusić się o odpowiednie zdjęcia, grafiki czy obrazy prezentujące na przykład zimowy krajobraz albo udekorować sypialnię „zimowymi gadżetami” (na przykład poduszki lub narzuta na łóżko w gwiazdki czy płatki śniegu, metalowy kwietnik w kształcie sań albo odpowiednia kompozycja w wazonie, nawiązująca do uśpionej przyrody, jak te – wspominane wcześniej – kontrastujące z białym śniegiem ciemne, gołe gałęzie).

A jak urządzić sypialnię zimową, aby uzyskać „ciepły” wystrój?

Odpowiedź jest prosta – „nakładając filtr”, o którym wcześniej była mowa, czyli dodając lub zmieniając najczęściej szczegóły tak naprawdę… Srebrne dodatki można zamienić na złote, błyszczące tkaniny zastąpić matowymi, miękkimi i przytulnymi w dotyku, biel przełamać beżem, a nie szarością czy błękitem, postawić w sypialni świece lub inne źródła ciepłego światła, na podłodze położyć biały, ale puchaty dywanik, zamiast typowo zimowego stroika, wstawić do pomieszczenia zielony kwiat doniczkowy (na przykład tak modną obecnie monsterę), ramę lustra nad toaletką wzbogacić o białą koronkę, która – zachowując zimową aurę – ociepla jednak klimat wnętrza, powiesić u wezgłowia łóżka świecącą girlandę (nawet, jeśli są to „zimowe” gwiazdki, ich światło może być kolorowe i ciepłe). Sprawdza się też w takim przypadku wprowadzanie (ale dużym wyczuciem) czerwonych i / lub brązowych (może nawet drewnianych) akcentów we wnętrzu (na przykład stroiki czy ciekawe kompozycje z suszonych roślin, jasne, drewniane żaluzje…).

Przykładowe aranżacje sypialni

Z chłodną – zimową, choć jednocześnie przytulną stylistyką kojarzą się przede wszystkim wnętrza skandynawskie (w naturalny sposób ocieplane zazwyczaj elementami jasnego drewna), ale zimowa sypialnia może być także urządzona na przykład w stylu glamour. Oto kilka inspiracji…

Więcej na stronie https://forum.leroymerlin.pl/forum/sypialnia,2,111.html

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ