O wyborze zlewozmywaka do kuchni decydować powinno kilka czynników. Dobrze dobrany zlew kuchenny podnosi funkcjonalność kuchni i gwarantuje nam komfort pracy w tzw. strefie mokrej. Jak wybrać idealny zlewozmywak na miarę naszych potrzeb?
Jakie mamy rodzaje zlewów kuchennych?
Zlewy kuchenne możemy podzielić ze względu na ich budowę oraz materiał wykonania. Budowa zlewu, czyli tak naprawdę liczba jego komór, będzie determinować funkcjonalność naszego zlewu. Materiał, z jakiego został wykonany, będzie decydował o jego trwałości oraz łatwości czyszczenia.
Biorąc pod uwagę budowę zlewu, wyróżniamy:
- zlewy jednokomorowe – wyposażone w jedną komorę zmywania: kwadratową, prostokątną bądź też okrągłą. Są dobrym wyborem do małych kuchni i tych, w których zaplanowana została zmywarka,
- zlewy półtorakomorowe – zlewozmywaki te, poza dużą komorą główną, posiadają komorę pomocniczą. Niewielka komora idealnie sprawdza się, kiedy do opłukania mamy świeże produkty czy chcemy umyć sztućce albo nalać wodę do garnka, a komora główna jest zajęta,
- zlewy dwukomorowe – będą dobrym rozwiązaniem w dużych kuchniach i przy większej liczbie domowników oraz w kuchniach bez zmywarki.
Szczególnym rodzajem zlewu, który występuje we wszystkich trzech wersjach, to zlew narożny. Będzie miał on specyficzny kształt, dostosowany do montażu w rogu kuchni. Tego typu zlewy pozwalają nam lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń.
Podział zlewozmywaków kuchennych z uwagi na materiał wykonania:
- zlewozmywaki stalowe – wykonane są ze stali nierdzewnej i mogą mieć różne wykończenie: całkiem gładkie lub ze strukturą. Który ze stalowych zlewów będzie najlepszy? Gładki będzie nieco łatwiejszy w czczeniu, za to na strukturalnej powierzchni zabrudzenia będą mniej widoczne. Niezależnie od wykończenia, zlewy stalowe są odporne na uszkodzenia, a stal nierdzewna jest bezpieczna w kontakcie z żywnością,
- zlewozmywaki granitowe – występują w różnych kolorach, są trwałe i łatwe w pielęgnacji, a do tego wyjątkowo stylowo się prezentują,
- zlewozmywaki tectonite – wizualnie są podobne do zlewów granitowych, są niezwykle wytrzymałe i odporne na uderzenia i zadrapania. Na długie lata zachowują oryginalny kolor, gdyż nie są podatne na przebarwienia i promieniowanie UV,
- zlewozmywaki ceramiczne – są wręcz stworzone do kuchni urządzonych w stylu retro, rustykalnym czy prowansalskim. Nowoczesne zlewy ceramiczne są łatwe w czyszczeniu i trwałe.
Zlewozmywaki kuchenne – z ociekaczem czy bez?
Wszystkie wersje zlewozmywaków kuchennych znajdziemy w wersji z ociekaczem oraz bez. Ociekacz znacznie podnosi funkcjonalność naszego zlewozmywaka i jest przydatny, nawet kiedy dysponujemy zmywarką. Zdarza się bowiem, że naczynia wyciągnięte ze zmywarki, są wciąż mokre. Na ociekaczu mogą wyschnąć, zanim włożymy je do szafki. Ociekacz to także idealne miejsce do odłożenia umytych warzyw czy owoców, zanim zabierzemy się do ich obierania i krojenia. Jeżeli zatem rozmiar kuchni nam na to pozwala, naprawdę warto zdecydować się na zlew z ociekaczem.
Standardowe wymiary zlewów kuchennych
Wymiary zlewozmywaka oczywiście zależeć będą od liczby komór oraz tego, czy dany model posiada ociekacz czy też nie, ale z reguły w poszczególnych kategoriach będą one posiadały zbliżone wymiary. Standardowe wymiary zlewów znajdziesz w poniższej tabeli.
Rodzaj zlewu | Standardowa szerokość |
Zlew jednokomorowy | 40 – 50 cm |
Zlew jednokomorowy z ociekaczem | 60 cm |
Zlew dwukomorowy bez ociekacza | 60 cm |
Zlew dwukomorowy z ociekaczem | 80 cm |
Zlew 1,5-komorowy | 60 cm |
Zlew 1,5-komorowy z ociekaczem | 80 cm |
Zlewy do kuchni – jak wybrać?
Jaki zlewozmywak będzie najlepszy? Zarówno zlewy stalowe, jak i granitowe czy ceramiczne, o ile wykonane zostały z wysokiej jakości materiałów, będą odporne i długo będą nam służyć. Dlatego pod tym względem największe znaczenie będą miały kwestie wizualne. Jeżeli do naszych sprzętów kuchennych lepiej będzie pasować czarny, biały czy beżowy zlewozmywak, wybierzmy model wykonany z granitu lub zlew tectonite. Z kolei, gdy wykończenie lodówki, kuchenki i innych urządzeń jest stalowe, stalowy zlewozmywak pomoże stworzyć harmonijne wnętrze. Co do wielkości zlewozmywaków kuchennych, tu wszystko zależeć będzie od wielkości kuchni, ale i liczebności naszej rodziny. Pojedyncze zlewy lepiej sprawdzą się w kawalerkach oraz kuchniach ze zmywarką. Podwójne przyniosą komfort w większych gospodarstwach domowych. Wygodne rozwiązanie do małych kuchni będą stanowić też zlewozmywaki z pogłębioną komorą zmywania. Głęboki zlew pomieści więcej, ale nie będzie zajmować więcej miejsca na blacie roboczym, niż standardowy model do zabudowy.
Najlepsze zlewozmywaki kuchenne – gdzie kupić?
Dobrej jakości zlewy do kuchni produkowane są także w Polsce, dlatego swobodnie możemy wybierać spośród oferty polskich marek. Ciekawym udogodnieniem, oferowanym przez producentów sprzętów AGD, jest możliwość zakupu zlewozmywaka w zestawie z baterią kuchenną. Taki komplet jest idealnie dopasowany pod względem użytkowym, ale i wizualnym, dlatego z całą pewnością będzie się świetnie prezentować. Wysokiej jakości zlewozmywak może służyć nam naprawdę długo, dlatego na jego zakupie nie warto oszczędzać.
Sprawdź też, jak zlewy w kuchniach aranżują eksperci z sieci studiów kuchennych Max Kuchnie.