Jak działa instalacja fotowoltaiczna

Instalacje fotowoltaiczne są obecnie dość popularne. Są chętnie wykorzystywane nie tylko przez indywidualne gospodarstwa domowe, ale również przez firmy i większe przedsiębiorstwa. Montowane są też na obiektach użyteczności publicznej. Energia, którą dostarczają, pozyskiwana jest ze słońca, a więc wykorzystując fotowoltaikę, dbamy nie tylko o środowisko, ale także o swój portfel. Jednak działa taka instalacja? Podpowiadamy.

Panele fotowoltaiczne jako najważniejsze elementy instalacji fotowoltaicznej

Każda instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku elementów. Bez wątpienia, do najważniejszych można zaliczyć panele fotowoltaiczne, które zbudowane są z połączonych ze sobą ogniw. Każde z nich jest w stanie wyprodukować nawet kilka watów energii. 

Obecnie na rynku dostępne są panele monokrystaliczne i polikrystaliczne. Te pierwsze, bez problemu można znaleźć w miejscu takim jak hurtownia fotowoltaiczna. Śląsk to obszar, gdzie bardzo często wykorzystuje się takie elementy. Panele monokrystaliczne w porównaniu do wersji polikrystalicznych są dużo bardziej odporne na wysokie temperatury, wydajniejsze, sprawniejsze, a dodatkowo trwalsze i wymagające mniejszej powierzchni.

Pozostałe elementy instalacji fotowoltaicznej

Wśród pozostałych elementów instalacji fotowoltaicznej można wymienić inwerter, nazywany również sercem takiego systemu, ponieważ to on steruje pracą paneli, a także zamienia prąd stały na zmienny, a więc taki, którego parametry umożliwiają pracę urządzeń zasilanych na energię elektryczną. W instalacji takiej wykorzystuje się również system okablowania, mocowania, a także różnego rodzaju akcesoria łączeniowe.

Zasada działania instalacji fotowoltaicznej

Ogniwa fotowoltaiczne, z których zbudowane są panele, zamieniają energię pochodzącą z promieniowania słonecznego na prąd. Zjawisko takie nazywane jest efektem fotowoltaicznym. Kiedy do ogniwa dociera światło składające się z fotonów, krzem znajdujący się w panelu, pochłania je, a następnie wybija z obecnej pozycji, zmuszając do ruchu. Z kolei ruch elektronów powoduje przepływ prądu elektrycznego. 

W panelu takim tworzony jest prąd stały. Jednak, aby mógł być on wykorzystywany do zasilania urządzeń elektrycznych, przemieniany jest w falowniku na prąd zmienny o parametrach zgodnych z siecią niskiego napięcia, czyli 230/400V. Jeżeli chcemy korzystać z energii pochodzącej z instalacji fotowoltaicznej również po zachodzie słońca, wówczas system taki należy wzbogacić o akumulator, którego zadaniem będzie magazynowanie prądu. Dzięki niemu będziemy mogli nie tylko skorzystać z niego w innym terminie, ale też go sprzedawać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ