Klimatyzacja a wilgotność powietrza

Klimatyzacja jest czasem krytykowana za swój rzekomy negatywny wpływ na poziom wilgotności powietrza (w szczególności w zamkniętych, niewielkich pomieszczeniach).

Zanim jednak zaakceptujemy te zarzuty, poważnie się nad nimi zastanówmy. W rzeczywistości bowiem nowoczesne klimatyzatory mogąc wydatnie pomóc w regulowaniu poziomu wilgotności.

Poziom wilgotności powietrza. Co warto wiedzieć na ten temat?

Jeśli chodzi o poziom wilgotności powietrza, to trzeba wiedzieć, że ulega on naturalnym, cyklicznym zmianom w zależności od tego, z jaką porą roku mamy do czynienia. Przykładowo latem, zwłaszcza w trakcie upalnych dni, wilgotność może wynosić zaledwie 50-60%, z kolei w czasie intensywnych opadów deszczu jest to nawet 80-90%.

Zasadniczo, wraz z nadejściem jesieni wilgotność systematycznie się obniża, a zimą wskaźnik ten zwykł osiągać minimalne wartości (czasem jest to jedynie około 20%). Dzieje się tak głównie ze względu na zjawisko kondensacji wilgoci w postaci szronu oraz ogrzewanie pomieszczeń mieszkalnych/użytkowych.

Na zbyt mocne spadki lub wzrosty poziomu wilgotności powietrza mogą wpłynąć m.in. następujące czynniki:

  • nieprawidłowa wentylacja,
  • zbyt rzadkie wietrzenie,
  • ogrzewanie podłogowe,
  • smog atmosferyczny.

Czynniki te odpowiadają za spadek wilgotności w pomieszczeniach. Aby móc tego uniknąć, należy zapewnić sprawnie działającą wentylację pomieszczeń, a w szczególności unikać przegrzewania pomieszczeń w okresie zimowym.

Tymczasem wiele osób korzysta z dobrodziejstw klimatyzacji (w tym np. sprzętu z kategorii Kaisai klimatyzacja) głównie w parne dni letnie, kiedy to wilgotność powietrza jest wysoka. W takich przypadkach klimatyzator może pomóc w obniżeniu poziomu zawilgocenia, co pozytywnie wpływa na nasz komfort i zdrowie. O pracy klimatyzatora w okresie zimowym jednak zdarza się nam zapominać (lub w ogóle ignorować możliwość użycia tego urządzenia)

Klimatyzacja a wilgotność powietrza? Podsumowanie

Jak już wiesz, klimatyzator ścienny – oczywiście, o ile jest odpowiednio wykorzystywany – może pozytywnie wpłynąć na wilgotność pomieszczenia znajdującego się w pomieszczeniu. Co to może oznaczać z Twojego punktu widzenia? Odpowiedź na pytanie jest bardzo prosta: kolejny spośród wielu powodów, które sprawiają, że warto zdecydować się na zakup tego urządzenia. Jednym z miejsc, w których można kupić dobrej jakości klimatyzator ścienny (w tym np. klimatyzator Kaisai) jest sklep internetowy arenalazienek.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ