Które prześcieradło wybrać, aby komfortowo przespać całą noc?

Zdrowo przespana noc sprawia, że rano wstajemy z uśmiechem na ustach. Chcę się nam więcej, a pozytywną energią zarażamy innych. Czy mamy wpływ na jakość naszego snu? Czy tekstylia w sypialni mają znaczenie w tej kwestii i czym się kierować przy ich wyborze? 

Wybór odpowiedniego prześcieradła

Kto nie uwielbia budzić się rano po dobrze przespanej nocy? Jesteśmy wtedy wypoczęci, zregenerowani, bez sińców pod oczami czy zaczerwienień na twarzy. Aby możliwie jak najrzadziej zdarzały się sytuację, kiedy budzimy się nie całkiem wyspani, warto odpowiednio przygotować sypialnię. Kiedy podaje się przyczyny niewyspania, na pierwszym miejscu jest przeważnie kwestia nieodpowiedniego materaca, niewygodnego łóżka czy dobiegających z zewnątrz hałasów zakłócających sen. Jednak często powodem może być także niewłaściwie prześcieradło – rolujące się na brzegach, szorstkie w dotyku czy wręcz przeciwnie – zbyt śliskie.

Wybór prześcieradła wiąże się z kilkoma kwestiami. Warto mieć sprecyzowane wymagania, ułatwi to skuteczne rozwiązanie dylematów. Równie ważne jest zapoznanie się z dostępnymi rodzajami prześcieradeł oraz ofertą sklepów internetowych. Prześcieradło powinno być przede wszystkim uszyte z naturalnych materiałów jak bawełna, wiskoza czy len. Pozwala to na prawidłowe rozprowadzanie ciepła i odprowadzanie nadmiaru wilgoci. Włókna naturalne nie tylko są miłe w dotyku, ale i wytrzymałe, spokojnie przetrwają nawet kilka lat częstego użytkowania i czyszczenia. Łatwo się je pierze, stosując nawet najzwyklejsze środki do prania tkanin, choć z czasem zaczynają wymagać płynów do zmiękczania naturalnych włókien. 

Jeśli chodzi o prześcieradła uszyte ze sztucznych materiałów, jak poliester, to zdecydowanie nie tracą swojej formy, jednak spanie na sztucznym materiale nie jest komfortowe, z racji tego, że nie odprowadza on nadmiaru ciepła na zewnątrz. Włókna sztuczne powodują, że skóra nie oddycha, do tego zaś chemiczny skład może być przyczyną uczulenia.

Prześcieradło tradycyjne czy z gumką?

Czym kierujemy się, wybierając prześcieradło? Tradycją kultywowaną przez mamy i babcie czy wygodą i nowoczesnością? Przez lata w domach używano prześcieradeł szytych zazwyczaj z grubego bawełnianego bądź lnianego płótna. Co prawda były one stosunkowo wytrzymałe i przewiewne, jednak z czasem stały się mało praktyczne. Rolowały się na brzegach, często były niedostosowane do współczesnych wymiarów łóżka, co spowodowało, że coraz częściej w domach zaczęły się pojawiać znacznie praktyczniejsze prześcieradła z gumką. Jakie ich zalety można wymienić? Prześcieradło z gumką, jak nazwa wskazuje, ma wszytą na brzegach gumę, dzięki czemu można dobrze dopasować je do materaca. Naciągnięte prześcieradło sprawia, że bardziej komfortowo się śpi, a łóżko wygląda bardziej schludnie nawet po całej nocy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ