Zakup mieszkania czy domu, zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego, zwykle wiąże się z koniecznością przeprowadzenia remontu. Używane mieszkanie trzeba przynajmniej odnowić, nowe, w stanie deweloperskim – wykończyć. Jak to zrobić szybko i sprawnie, żeby się przy okazji nie „wykończyć”?
Przed niepotrzebnymi stresami i wydatkami uchroni nas ekspert od wnętrz – projektant, który specjalizuje się w urządzaniu przestrzeni mieszkalnych.
Architekci wnętrz łączą artystyczną duszę z praktyczną i specjalistyczną wiedzą dotyczącą przepisów budowlanych, instalacji, konstrukcji itp. To trochę wizjonerzy, a trochę inżynierowie.
Doświadczony projektant pomoże inwestorowi przejść możliwie bezstresowo przez trudny proces, jakim jest remont mieszkania lub domu. Oprócz tego dzięki zatrudnieniu takiego fachowca, można uniknąć niepotrzebnych kosztów, które może generować amatorsko prowadzony remont.
Co więcej, jeśli zgłosimy się do architekta odpowiednio wcześnie, może nam nawet doradzić lub odradzić zakup konkretnego lokum. Może bowiem przeanalizować plany mieszkania, czy domu, który zamierzamy kupić i jeśli ma on jakieś mankamenty projektowe, to architekt zwróci nam na nie uwagę (czego raczej trudno oczekiwać od strony sprzedającej). W ten sposób już na wstępie możemy się uchronić przed wydaniem sporych pieniędzy na lokal, który w przyszłości okazałby się na przykład niefunkcjonalny lub źle doświetlony. Architekt może też, jeszcze przed odbiorem mieszkania od dewelopera, wykonać dla klienta projekt zmian lokatorskich. Wówczas również oszczędzić można na kosztach np przy zmianie układu ścian. Po prostu deweloper postawi je dla nas tam, gdzie wskaże to nasz projekt i potem, po odbiorze mieszkania nie trzeba będzie niczego burzyć i przerabiać. To samo tyczy się instalacji. Korzystniej jest, żeby od razu były wykonane zgodnie z naszym życzeniem. Odpadnie koszt przeróbek i ryzyko utraty gwarancji, którą deweloper daje nam na mieszkanie.
Jeśli już jesteśmy posiadaczami mieszkania lub domu wymagającego remontu, czy wykończenia, to również dobrze jest zdecydować się na skorzystanie z usług któregoś z doświadczonych architektów wnętrz jak najszybciej.
Podczas pierwszych spotkań opowiedzmy o naszych wyobrażeniach i oczekiwaniach, jakim ma sprostać nowa przestrzeń życiowa. Pokażmy zdjęcia, wycinki rozwiązań, czy stylów, które nam się podobają. Określmy też czego na pewno nie chcemy. Architekt weźmie pod uwagę nasz styl życia, upodobania i potrzeby, i zaproponuje parę wariantów projektu koncepcyjnego.
Zazwyczaj zawiera on propozycje układu funkcjonalnego oraz ogólny pomysł na styl i wystrój projektowanej przestrzeni.
Następnie wybiera się jeden wariant do dalszego opracowania. Powstają do niego rysunki wykonawcze, niezbędne ekipie remontowej oraz innym wykonawcom (np. stolarzom) którzy będą zaangażowani przy naszym remoncie. Na podstawie projektu wykonawczego architekci wnętrz obliczają zapotrzebowanie na materiały i elementy wykończenia, i wyposażenia wnętrz. Jest to niezbędne, żeby zamówić wystarczającą ilość parkietu, czy płytek ceramicznych. Następuje rozpoczęcie prac remontowo-wykończeniowych.
Architekci wnętrz z warszawskiego biura Projekt MIMO współpracują ze sprawdzonymi ekipami i wykonawcami. Sprawują nadzory autorskie na budowie i pilnują rzetelnej realizacji harmonogramu. Dzięki temu klient nie ponosi zbytecznych kosztów generowanych w przypadku przestojów czy opóźnienia prac. Ponadto ma pewność, że wszystko jest realizowane zgodnie z projektem wykonawczym. Zajmują się też zamówieniami i koordynują dostawy. Zdejmują z klienta ciężar czuwania nad ekipami i wykonawcami.
Jeśli ten tekst przekonał Państwa do skorzystania z usług architekta wnętrz, to z pewnością remont będzie się odtąd kojarzył wyłącznie pozytywnie, a efekt końcowy usatysfakcjonuje Państwa od strony estetycznej, jak i finansowej. Ponieważ architekt wnętrz, to dobra inwestycja.