Mieszkanie nowe, kupione prosto od dewelopera jest nowoczesne i można urządzić je według własnych potrzeb. Jednak nie wszyscy są miłośnikami takiego rozwiązanie i wybierają mieszkania na rynku wtórnym. Tam również można znaleźć ciekawe oferty w nowym budownictwie. Która z tych opcji jest lepsza i daje więcej możliwości?

Zalety rynku wtórnego

Większość lokali z rynku wtórnego wymaga dodatkowych nakładów finansowych, jednak zdarzają się i  wyjątki od tej reguły. Jednak w przypadku starszych mieszkań można negocjować cenę z właścicielem, a cała transakcja przeprowadzona może być niemal błyskawicznie. Pozwala to na szybką przeprowadzkę do nowego miejsca. Wybór jest dość szeroki, a więc znaleźć można mieszkanie dopasowane do swoich potrzeb, zarówno pod względem stanu lokalu, jak i jego lokalizacji. Ogromnym atutem w przypadku starszych nieruchomości jest na ogół infrastruktura. Nie trzeba się wówczas martwić o przedszkola, szkoły czy sklepy. Starsze lokale znajdują się najczęściej w okolicach zielonych, blisko parków zabaw i placów przeznaczonych dla dzieci. Takie domy znajdziemy na przykład w ofercie firmy Gresan.

Zalety rynku pierwotnego

Z drugiej strony decydując się na rynek pierwotny liczyć można na niższe koszty transakcyjne np. związane z brakiem podatku od czynności cywilno-prawnych. Poza tym lokal jest pusty i istnieje możliwość jego zaaranżowania według własnego pomysłu. Dla wielu osób ma to ogromne znaczenie. Czasami sami deweloperzy oferują już mieszkania gotowe do zamieszkania. W przypadku nowych mieszkań opłaty związane z użytkowaniem są też stosunkowo niewielkie. Nowoczesne materiały budowlane mają bowiem doskonałe właściwości cieplne. W takich lokalach można liczyć na funkcjonalny rozkład. Wybór w przypadku rynku pierwotnego również jest duży, zwłaszcza w większych miastach.

Wyposażenie

Trzeba czasem jednak poczekać na dokończenie budowy. Z drugiej strony kupując mieszkanie prosto od dewelopera można też liczyć na to, że ewentualne wady budynku i lokalu zostaną naprawione w ramach umowy gwarancyjnej. To duży plus. Poza tym nowe budynki wielorodzinne zwykle wyposażone są w nowoczesne i funkcjonalne windy, przestronne garaże, ochronę czy recepcję. Obecnie do podstawowego wyposażenia zalicza się też alarm czy klimatyzację. Nikogo nie dziwią też osiedla strzeżone. Dlatego odpowiedź na pytanie zawarta w tytule nie jest jednoznaczna – każdy z nas musi rozważyć wszystkie „za i przeciw” i skonfrontować je z tym, jakie ma potrzeby i oczekiwania od swojego nowego mieszkania. A warto je rozważyć dogłębnie, jeśli kupowane mieszkanie ma być naszym domem przez przynajmniej kilka lat.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ