Mozaiki kamienne to coraz bardziej popularny materiał wykończeniowy. Zyskuje zwolenników ze względu na wyjątkowy wygląd oraz parametry techniczne. Mozaiki można układać na ścianach i na podłogach, nawet w pomieszczeniach, w których panuje spory ruch. Kamienne mozaiki mogą być naprawdę oryginalne i efektowne. Odpowiednio wykonane i zabezpieczone będą robiły wrażenie przez wiele lat.
Popularne kamienie naturalne
Kamienie naturalne, które cieszą się sporą popularnością wśród architektów wnętrz, wydobywane są w przeróżnych miejscach całego świata. Ich wybór jest naprawdę szeroki. Piękne kamienie naturalne pochodzące z różnych miejsc mają różny skład i powstają za sprawą różnych sił geologicznych. Jeśli mówimy o najpopularniejszym podziale kamieni w celach komercyjnych, wyróżniamy marmury, granity, bazalty, wapienie i łupki. Według klasyfikacji naukowej skały dzielimy na magmowe, osadowe i metamorficzne. Te pierwsze tworzą się przez chłodzenie ciepłej magmy, drugie przez ściskanie luźnych fragmentów kamienia, a ostatnie powstają w wyniku przekształcania się istniejących już skał pod wpływem wysokiego ciśnienia lub temperatury. Kamienie dostępne na polskim rynku sprowadzane są z przeróżnych państw, a tworzone z nich mozaiki cieszą oczy nawet najbardziej wymagających klientów.
Kamienie z Włoch
Kamienie, które stają się popularne w Polsce, pochodzą między innymi z Włoch. Przygotowaliśmy kilka przykładów takich materiałów. Pietra Dei Medici to trawertyn o beżowym kolorze tła, którego powierzchnia ozdobiona jest naturalnymi wzorami. Może być wykorzystywany wewnątrz i na zewnątrz budynku, do zdobienia elewacji i podłogi. Carra to marmur, którego śnieżnobiałe tło ozdobione są przeżyleniami w przeróżnych odcieniach szarości. To materiał w sam raz do wykorzystania we wnętrzach, nie tylko na podłogach, czy ścianach, ale także na przykład jako blaty kuchenne, czy blaty stołów. Inny rodzaj włoskiego marmuru to Calacatta, również z białą kolorystyką tła, który jest bardzo łatwy w obróbce.
Mozaika na ścianie lub podłodze
Różne kamienie naturalne mogą być wykorzystywane do tworzenia mozajek, które stanowią ozdobę ścian lub podłóg. Najbardziej modne są w kuchniach – mówi nam przedstawiciel firmy HB-POLSKA z Krakowa.
Projektanci wnętrz zastępują kamiennymi mozaikami kafelki, dzięki czemu pomieszczenia nabierają klasy i elegancji. Kamienne mozaiki sprawdzają się także w łazienkach, na przykład do wyłożenia kabiny prysznicowej, czy ozdobienia zabudowanej wanny. Warto jednak dodać, że przed wyborem kamieni należy upewnić się, czy możemy je zastosować w pomieszczeniach, w których panuje wilgoć, by mozaika cieszyła nasze oczy przez długie lata.