Trawnik to estetyczna ozdoba każdej działki, wymaga jednak od właściciela niemało pracy. Poza podlewaniem, nawożeniem i koszeniem trzeba dodatkowo dbać o delikatną darń, a ta może nie znieść przypadkowego deptania. Inaczej jest w przypadku trwałych roślin okrywowych, które mają niskie wymagania glebowe, szybko się rozmnażają i mogą nawet kwitnąć! Co warto wiedzieć o roślinach zadarniających?
Jeśli nie zdecydowałeś się na trawnik i szukasz alternatywy dla darni, rozwiązanie stanowią rośliny okrywowe. To – jak mówią ogrodnicy – sztucznie utworzona grupa roślin, w której skład wchodzą: byliny, pnącza, trawy ozdobne, paprocie, a nawet krzewy.
Wspólnymi cechami roślin okrywowych są:
- niski wzrost – rośliny okrywowe nie urosną na dużą wysokość. Dzięki temu można łączyć je z wyższymi bylinami i krzewami;
- gęste rozrastanie się – sprawia, że bardzo szybko można uzyskać oczekiwany efekt ozdobny. Niektóre gatunki pokrywają całą powierzchnię w trakcie 2–3 lat od posadzenia;
- możliwość tworzenia kwitnących kobierców i obsadzania skarp oraz zboczy w ogrodzie;
- niepozostawianie wolnych przestrzeni – sprawia, że rozwój chwastów jest praktycznie niemożliwy;
- trwałość – niektóre gatunki tolerują sporadyczne deptanie.
Warto pamiętać, że to, co jest korzyścią na jednym terenie, może okazać się problematyczne w innych przestrzeniach. Jeśli masz do zagospodarowania miejsce, na którym chcesz posadzić także inne rośliny, postaraj się ograniczyć rozwój roślin zadarniających. Te bowiem mają skłonność do szybkiego i intensywnego wzrostu, a w konsekwencji zagłuszają inne okazy.
Sprawdź także: Ziemia do trawników – jak wybrać i przygotować podłoże?
Gdzie sadzić rośliny okrywowe?
Rośliny zadarniające nie mają bardzo dużych wymagań odnośnie do podłoża. Właściwie mogą rosnąć tam, gdzie wiele innych roślin – w tym trawnik – marnieje. Rośliny okrywowe nie potrzebują także dużej ilości światła – poradzą sobie na zacienionych terenach ogrodowych.
Rośliny zadarniające sprawdzą się:
- między pasami podjazdu do garażu,
- na skarpach,
- między krzewami i drzewami,
- na niewielkich skrawkach ogrodu – tam, gdzie trudno dotrzeć kosiarką.
Warto podkreślić, że rośliny zadarniające są nie tylko praktyczne. Wiele gatunków zaliczanych do tej grupy ma bardzo estetyczne liście, a także pięknie kwitnie. Taka alternatywa dla trawnika staje się więc prawdziwą ozdobą działki.
Sadzenie bylin okrywowych – o czym pamiętać?
Zanim posadzisz rośliny okrywowe, powinieneś przekopać ziemię i usunąć z niej chwasty. Dzięki temu skrócisz czas rozrostu roślin zadarniających. Jeśli zależy Ci na szybkim rozwoju posadzonych okazów, możesz zdecydować się na użyźnienie gleby niekwaśnym torfem, np. torfem odkwaszonym Ziemovit.pl.
Warto pamiętać, że aby szybko stworzyć zwarty kobierzec, byliny okrywowe należy sadzić dość gęsto. Najlepiej zrobić to w grupach – po kilkanaście sadzonek na 1 m2.
Rośliny okrywowe kwitnące – jakie gatunki?
Zastanawiasz się, co poza bluszczem i paprociami może Ci posłużyć jako trawnik, który wygląda estetycznie bez koszenia? Zdecyduj się na rośliny zadarniające charakteryzujące się obfitym kwitnieniem. Możesz wybrać np.:
- bodziszka czerwonego – czerwone kwiaty; kwitnie od maja do września;
- barwinka pospolitego – delikatne kwiaty; kwitnienie w kwietniu lub maju, ale pojedyncze kwiaty są widoczne całe lato;
- floks szydlasty – kwitnie od połowy maja do początku czerwca; ma jasnoróżowe kwiaty;
- gęsiówkę kaukaską – kwitnie od marca do maja; cechuje się śnieżnobiałymi kwiatami.
Jeszcze więcej informacji o ogrodzie znajdziesz w poradniku Ziemovit.