Czego można się spodziewać po mieszkaniu w stanie developerskim

W branży budowlanej funkcjonuje wiele często używanych terminów, których znaczenia nie są jednak dokładnie sprecyzowane. Do takich właśnie zagadkowych określeń należy ‘stan deweloperski’. Czego można się spodziewać po mieszkaniu w stanie deweloperskim?

Stan deweloperski? Upewnij się, za co płacisz

Zakup nowego mieszkania to duże wyzwanie, nie tylko ze względu na skalę finansową tego przedsięwzięcia – przyznaje nasz rozmówca z przedsiębiorstwa DOMBUD. Osoba kupująca lokal, musi zmierzyć się z różnymi formalnościami, a przede wszystkim dopilnować, by nie paść ofiarą nieuczciwego sprzedawcy.

Brak jednolitej terminologii w kwestii stanu wykończenia mieszkania nie ułatwia zadania. Dlatego wszelkie szczegóły na temat prac wchodzących w skład wykończeniówki warto ustalić przed podpisaniem umowy. Dodatkowo, szczegółowa specyfikacja stanu mieszkania powinna być też dołączona do podpisywanych dokumentów.

Co musi obejmować stan deweloperski

Zdarza się, że  termin ‘stan deweloperski’ używany jest zamiennie z określeniem ‘stan surowy’, jednak nie oznacza on tego samego. Mieszkanie w standardzie deweloperskim posiada przynajmniej okna i drzwi zewnętrzne, a najczęściej również parapety zewnętrzne i wewnętrzne.

W pomieszczeniach rozprowadzone są też instalacje elektryczna, gazowa i wodno-kanalizacyjna. Natomiast to, czy w mieszkaniu będą zakończenia tych instalacji, czyli gniazdka kontaktowe i armatura, jest już kwestią indywidualną. Mieszkanie musi posiadać system ogrzewania i, rzecz jasna, kaloryfery.

Ściany i posadzki w stanie deweloperskim

Na podłogach mieszkania w stanie deweloperskim oczywiście są już wylewki, natomiast nie należy spodziewać się parkietów. Ściany wewnętrzne są otynkowane i gotowe do kładzenia odpowiednich dla danego pomieszczenia wykończeń, czyli malowania/tapetowania oraz kładzenia płytek ceramicznych.

Osoby, które nie chcą poświęcać czasu na samodzielne wykańczanie mieszkania zazwyczaj mogą też skorzystać z opcji zakupu lokalu wykończonego „pod klucz”. Pamiętaj, że najlepszą gwarancją jakości i możliwości szybkiego, bezproblemowego wprowadzenia się do nowego mieszkania jest podpisanie szczegółowej umowy.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ