Wobec nieustannie zwiększających się kosztów ogrzewania domu konwencjonalnymi metodami, ludzie coraz chętniej zwracają się w stronę rozwiązań, które jeszcze nie tak dawno były czystą ekstrawagancją. Obywatele kraju nad Wisłą narzekają, ze dostawcy gazu z roku na rok serwują nam kolejne podwyżki, a ceny węgla na składach potrafią przyprawić o zawrót głowy. Jest jeszcze sprawa ekologii, która w obliczu rosnącego problemu smogu staje się coraz bardziej – nomen omen – paląca. Jednym z rozwiązań, które może w tym wypadku okazać się bardzo użyteczne, jest montaż pomp ciepła. Czym one są, jakie są ich rodzaje i o czym należy pamiętać przy rozważaniu ich instalacji na swojej działce?
Czym jest pompa ciepła?
Pompa ciepła to nic innego jak system umożliwiający pozyskanie energii z powietrza lub gruntu i wody gruntowej, którą można następnie spożytkować do ogrzania poszczególnych pomieszczeń lub wody w domu. Urządzenie tego typu to dość skomplikowana, choć wykorzystująca stosunkowo prosty proces maszyna. Jej cena jest zróżnicowana w zależności od konkretnego rodzaju, modelu i producenta, ale zwykle waha się w granicach od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za nowy, dobrej klasy sprzęt. Warto w trym miejscu wspomnieć, że na pompach ciepła nie warto oszczędzać – owszem, biorąc pod uwagę zarówno cenę urządzenia, jak i komplikacje związane z jego montażem, jest to dość droga inwestycja, ale jest ona w stanie się zwrócić – oczywiście pod warunkiem,żze kupimy dobrej jakości sprzęt, który będzie pracował maksymalnie wydajnie w określonych warunkach.
W tym momencie pojawia się pytanie – jaka pompa ciepła będzie najlepsza do ogrzania mojego domu? Odpowiedź wcale nie jest tak jednoznaczna. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje pomp, które różnią się sposobem pozyskiwania energii.
- Pompa powietrzna – ściślej mówiąc jest pompą typu powietrze/woda. To urządzenie, które jako źródło pozyskiwanej energii wykorzystuje to, czego mamy naokoło w nadmiarze, a więc powietrze atmosferyczne. Jest ono zasysane do przewodów, w których pod wpływem czynnika chłodniczego i szeregu elementów, takich jak sprężarka czy skraplacz, uzyskuje odpowiednią temperaturę. Taka pompa ciepła śmiało może pełnić taką samą rolę jak kocioł węglowy, gazowy czy olejowy, a więc służyć do wytworzenia ciepła dla centralnego ogrzewania oraz podgrzania wody. Co więcej, wiele tego typu pomp można wykorzystywać również do chłodzenia pomieszczeń w okresie letnim, a więc spełniają one poniekąd rolę klimatyzatora. Ważna informacja dla tych, którzy szukają tylko ciepła niezbędnego do podgrzania ody – istnieją obecnie na rynku powietrzne pompy ciepła o małej mocy, służące wyłącznie do tego celu. Są tańsze zarówno przy zakupie, jak i w eksploatacji, ponieważ dodatkowo wykorzystują one powietrze wywiewane z domu, a więc spełniają poniekąd funkcję rekuperatora.
- Pompa gruntowa – to urządzenie działa w efekcie podobnie jak to opisane wyżej, z tą różnicą, że uzyskuje ciepło z wnętrza ziemi. Zwykle konieczne są odwierty na głębokość od 50 do 100 metrów wgłęb gruntu, przez co instalacja tego typu pompy jest droższa, niż tej powietrznej. Z drugiej jednak strony jest sporo wydajniejsza. Tak naprawdę nie da się bez szczegółowego rozpoznania terenu jednoznacznie przewidzieć, który rodzaj instalacji będzie w danym przypadku bardziej opłacalny. Dużo zależy od głębokości, na jaką trzeba by zrobić odwiert oraz innych czynników zewnętrznych. Fachowcy są jednak w stanie ocenić, która metoda ogrzewania będzie dla nas bardziej zyskowna i zwróci się szybciej.
Coraz więcej osób budujących domy decyduje się na pompy ciepła – w większości nie ryzykują i kupują produkty renomowanych marek, z gwarancją, które z pewnością posłużą długie lata. Obecnie na rynku istnieje co najmniej kilku graczy, którzy specjalizują się w technologii pomp ciepła, a jednym z nich jest dobrze znana z polskich domów marka Junkers – http://junkers.pl/produkty/pompy-ciepla/.
Po co montować pompy ciepła?
Powodów, dla których ludzie decydują się na montaż pomp ciepła, jest wiele. Przede wszystkim za tym rozwiązaniem przemawiają koszty. W Internecie nietrudno natknąć się na profesjonalne fora, gdzie fachowcy wyliczają ile w konkretnych przypadkach ludzie zaoszczędzili na własnym źródle ciepła. Okazuje się, że gaz ziemny lub kotły grzewcze niekoniecznie muszą być standardem – często nawet zakup kilkudziesięciotysięcznej pompy ciepła jest w stanie zwrócić się w bardzo przyzwoitym okresie. Istotna jest również wygoda – odpowiednio skonfigurowana pompa wymaga mniej uwagi domowników niż tradycyjny kocioł, a stopień jej skomputeryzowania może robić wrażenie i jest bardzo pomocny przy optymalizacji kosztów. Na przykład wyobraźmy sobie sytuację, w której pompa ustawiona jest na pełną moc w nocy, gdy jest tańsza taryfa za prąd (magazynując jednocześnie ciepło), przez kolejne pół dnia w ogóle nie pracuje, a jest ustawiona automatycznie na rozpoczęcie grzania o godzinie 13:00-14:00 tak, aby domownicy wracający z pracy przyszli do nagrzanego domu. Oszczędność jest naprawdę spora. Istotne są również względy ekologiczne – pompy ciepła są bodaj najmniej ingerującą w środowisko naturalne formą ogrzewania domu.
Pompy ciepła są z pewnością ciekawym rozwiązaniem, jednak każdorazowo należy brać pod uwagę szereg czynników, które powodują, ze taki a nie inny sposób ogrzewania będzie dla nas najlepszy. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że odpowiedni fachowiec tak dobierze rodzaj i model pompy, że będziemy mogli się cieszyć w przyszłości tańszym, wygodniejszym i bardziej ekologicznym ogrzewaniem przez długie lata.