Ogrodowe inspiracje: czym charakteryzują się ogrody w stylu angielskim, francuskim i japońskim?

Jesteś w trakcie budowy swojego wymarzonego domu i szukasz pomysłów na aranżację przestrzeni wokół niego? A może pragniesz zmienić wygląd swojego ogrodu i potrzebujesz inspiracji? Sprawdź, czym charakteryzują się klasyczne style aranżacji ogrodów, i przekonaj się, jak wykorzystać sprawdzone rozwiązania na własnej działce!

Początek roku to najlepszy czas na planowanie prac w ogrodzie oraz projektowanie układu roślin. Podczas przygotowywania koncepcji należy kierować się przede wszystkim dostępną powierzchnią, orientacją względem stron świata czy własnymi oczekiwaniami co do funkcji, jaką ma spełniać ogród. Warto zadbać również o to, aby projektowana przestrzeń była utrzymana w jednolitej stylistyce.

Jaki styl zatem wybrać? Angielski, francuski, a może japoński? Eksperci od pielęgnacji ogrodów z firmy Ziemovit zdradzają, czym charakteryzuje się każda z tych aranżacyjnych koncepcji przestrzeni i podpowiadają, jak inspirować się nimi przy urządzaniu przydomowego ogrodu.

Styl francuski, czyli okiełznana przyroda

Jednym z najbardziej charakterystycznych, a jednocześnie efektownych sposobów aranżacji ogrodu jest tworzenie regularnych, pieczołowicie zaplanowanych roślinnych kompozycji. Taka stylistyka nosi miano ogrodu francuskiego. Opiera się na próbie okiełznania przyrody i uzyskania pełnej kontroli nad wyglądem przestrzeni. 

Podstawę stylu francuskiego stanowią symetryczne alejki, dokładnie wytyczone rabaty i równo przystrzyżone żywopłoty. Ważna jest regularność kompozycji, która świadczy o pełnej kontroli nad naturą. Wszystkie elementy – nie tylko rośliny, ale również ławki, fontanny, rzeźby – są dokładnie rozplanowane.

Styl ten narodził się w XVII we Francji. Ogrody francuskie były ważnym uzupełnieniem aranżacji barokowych pałaców i dworów. Kwintesencją stylu jest ogród w Wersalu, a w Polsce m.in. park w Nieborowie i ogród przy Zamku Królewskim w Warszawie.

Ogrody francuskie wymagają regularnych zabiegów pielęgnacyjnych oraz rozległej przestrzeni, o którą z reguły trudno w sąsiedztwie własnego domu. Nie oznacza to jednak, że niemożliwe jest przemycenie elementów charakterystycznych dla stylu francuskiego do prywatnego ogrodu. Interesującym nawiązaniem staną się bowiem:

  • klomby o regularnych kształtach (np. z róż, begonii czy lawendy),
  • starannie ukształtowane żywopłoty,
  • stylowe rzeźby ustawione w kilku punktach ogrodu,
  • symetryczne alejki.

Ogród angielski, czyli pochwała dzikości

Jako alternatywa stylu francuskiego zaczęły powstawać tzw. ogrody angielskie, czyli nawiązujące do naturalnego, nietkniętego ludzką ręką krajobrazu. Ogrody w stylu angielskim są asymetryczne, nieregularne, rośliny rozmieszcza się w pozornie chaotyczny, swobodny sposób. Tworzą naturalny gąszcz, pną się po murach, przeplatają się ze sobą. 

Wybierając rośliny do ogrodu inspirowanego stylem angielskim, warto przede wszystkim sprawdzić, jakie kwiaty czy krzewy występują na danym terenie w stanie naturalnym. W ten sposób możliwe będzie uzyskanie efektu dzikości oraz ograniczenie prac pielęgnacyjnych do minimum.

Dla ogrodu angielskiego charakterystyczne są takie elementy jak:

  • rozległe rabaty kwiatowe,
  • pnące się róże, bluszcz i inne pnącza,
  • altany i elementy architektoniczne naśladujące antyczne ruiny,
  • nieregularne zgrupowania drzew i innych roślin,
  • duże trawniki.

 Ogród japoński, czyli czar orientu

Przyrodę naśladują również ogrody w stylu japońskim. Ich motywem przewodnim jest próba stworzenia miniatury krajobrazu – z górami (pod postacią kamieni) i morzami (stawy, oczka wodne itp.). Zakładając ogród inspirowany stylem japońskim, należy kierować się zasadą: ucz się od natury. Wszelkie działania człowieka powinny być więc jak najmniej widoczne.

Ogród japoński wygląda tak, jakby istniał od dawna. Jest harmonijny, a jednocześnie naturalnie asymetryczny. Każdy jego element ma znaczenie symboliczne – kamienie uosabiają stałość, woda – życie, rośliny – zmieniające się pory roku. 

W ogrodzie w tym stylu dominują rośliny zielone, kwiaty są jedynie dodatkiem. Najczęściej spotyka się takie gatunki, jak azalia japońska, klon palmowy, wiśnia, magnolia. Bardzo ważną rolę odgrywają:

  • stawy (jeśli nie ma możliwości wprowadzenia do ogrodu wody, można zastąpić ją plamą jasnego żwiru),
  • kamienie np. wykorzystane do wyłożenia alejek,
  • stylowe mostki i kładki,
  • kamienne latarnie.

Piękny, rozległy ogród japoński można podziwiać m.in. w Parku Szczytnickim we Wrocławiu oraz w miejscowości Przysieka w Karkonoszach.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ