Szkło jest jednym z najbardziej dostępnych materiałów, a jego wykorzystanie jest bardzo wszechstronne. Okna, lustra, meble, ozdoby – to tylko przykłady przedmiotów codziennego użytku jakie możemy z niego zrobić. Jednak jest to materiał bardzo kruchy i podczas obróbki bardzo łatwo go uszkodzić.
I nie chodzi tylko o zbicie tafli szklanych, bo nawet nieznaczne zadrapania pozostawiają nieestetyczne rysy na jego powierzchni. Klasyczna metoda cięcia szkła polega na jego zarysowaniu i odłamaniu części elementu. Ta mechaniczna metoda jest jednak pracochłonna i może powodować znaczne straty materiału. Trudno jest także w ten sposób uzyskiwać bardzo skomplikowane kształty. Kolejną metodą jest wykorzystywanie specjalnie w tym celu produkowanych pił diamentowych, które jednak posiadają podobne wady. Jest jednak alternatywa, z której warto skorzystać.
Cięcie szkła strumieniem wody
Używanie strumienia wody pod bardzo dużym ciśnieniem to bardzo wydajna metoda cięcia szkła. Jest ona wykorzystywana bardzo często i znajduje wiele zastosowań. Przy użyciu tej technologii można produkować bardzo małe, cienkie i skomplikowane elementy jak na przykład szkło wykorzystywane w smartfonach. Doskonale nadaje się również do produkcji elementów ozdobnych używanych przy produkcji mebli lub nawet wyrobów biżuteryjnych. Wszystko to dzięki łatwości z jaką można wykonać detale oraz precyzji jaką daje cięcie wodą.
Ale jest to także metoda, dzięki której można ciąć nawet najwyższej jakości szkło kuloodporne składające się z wielu warstw, pancerne czy zbrojone. Podobnie jak szkło wykorzystywane w regionach narażonych na huragany. Są to materiały, które muszą się charakteryzować bardzo wysokim stopniem wytrzymałości i dlatego cięcie ich przy użyciu tradycyjnych metod jest ekstremalnie trudne. Zatem metodę „waterjet” można wykorzystywać do cięcia szkła niezależnie od jego przeznaczenia, gdyż jest bardzo uniwersalna. Stąd też jej wykorzystanie staje się coraz bardziej popularne w wielu gałęziach przemysłu.
Jakiego szkła nie można ciąć wodą?
Nie jest specjalnym zaskoczeniem, że istnieje rodzaj szkła, który nie nadaje się do cięcia nawet przy wykorzystaniu technologii „waterjet”. Jest to szkło hartowane, któremu w procesie obróbki cieplnej podwyższono wytrzymałość mechaniczną. Hartowanie polega na oddziaływaniu na element szklany bardzo wysoką temperaturą, a następnie jego gwałtownym schłodzeniu. W wyniku tej operacji zmiana się struktura i właściwości szkła. Próba jego przecięcia skończy się natychmiastowym pęknięciem już przy pierwszym kontakcie z elementem tnącym – w tym także ze strumieniem wody.
Jednak pocieszeniem jest fakt, że wyroby ze szkła hartowanego zawsze wykonywane są na wymiar i nigdy nie muszą być poddawane obróbce, takiej jak przycinanie lub szlifowanie. Zatem tak naprawdę w przypadku tego rodzaju materiału jedyne o co musimy się martwić to odpowiednie jego zamontowanie.