Jak pomysłowo zaaranżować przestrzeń w piwnicy?

Piwnica dawniej służyła głównie jako przechowalnia żywności i materiałów opałowych. W czasach kiedy rozpowszechniło się centralne ogrzewanie, w piwnicach zaczęto urządzać również kotłownie. Obecnie, w dobie nowoczesnych grzewczych pieców elektrycznych, gazowych oraz tych na paliwa stałe, funkcje te schodzą na dalszy plan. Jakie więc inne pomieszczenia warto urządzić w piwnicy?

Dlaczego warto zainwestować w piwnicę?

Piwnica to kolejna kondygnacja budynku pełniąca głównie funkcje gospodarcze. W małych domach jest to dodatkowe miejsce do wykorzystania przede wszystkim jako przestrzeń na pralnię, garderobę czy warsztat majsterkowicza. W zacisznych pomieszczeniach piwnicy można urządzić gabinet do pracy, a jeśli ma wygodne wejście z zewnątrz – biuro dla osób prowadzących firmę. Coraz częściej piwnica służy także do urządzenia w niej strefy rekreacyjno-wypoczynkowej z salonem jako miejscem spotkań z rodziną i bliskimi. Pomieszczenie zlokalizowane na najniższym poziomie może być urządzone jako sala dla kina domowego i multimedialne pokój do gier komputerowych. Nadaje się również na siłownię, salę gimnastyczną lub saunę.

Piwnica jest odizolowana akustycznie od pomieszczeń strefy prywatnej, zlokalizowanych kondygnację lub dwie wyżej, dzięki czemu przyjęcie w salonie, seans filmowy, runda w obfitującej w efekty dźwiękowe grze, odsłuch nagrania koncertu czy intensywne ćwiczenia na atlasie nie zakłócają odpoczynku pozostałych domowników. Z tego samego powodu piwnicę można przeznaczyć na salę zabaw dla dzieci, a zorganizowanie w niej strefy „głośnej” odcina hałasy również od sąsiadów.

Projekt domu Kasinka DM-6031 KRF1845
Projekt domu Kasinka DM-6031 KRF1845

Jeśli dom jest ogrzewany piecem na paliwo stałe, czyli np. węglem, brykietem lub pelletem, to piwnica jest doskonałym miejscem i na przechowalnię opału i lokalizację kotłowni. Unika się zanieczyszczenia reszty domu pyłem i popiołem. W piwnicach często projektowane są także garaże czy magazyny na narzędzia oraz drobny sprzęt przydatny w domu i jego otoczeniu. To także naturalne miejsce na organizację domowej spiżarni a dla koneserów wysokoprocentowych trunków, pomieszczenie do przechowywania win. W tym drugim przypadku warto zadbać o odpowiedni klimat takiego miejsca i wyposażyć piwnicę na wina w odpowiednią wentylację, hermetyczne drzwi oraz ściany pokryte tynkiem z dodatkiem drobno mielonego węgla drzewnego, który stabilizuje wilgotność oraz pochłania nieprzyjemne zapachy.
Projekt domu z piwnicą pozwala na wzmacnianie odporności sejsmicznej budynku, a także zapewnia izolację termiczną części mieszkalnej od podłoża.

Nietypowe rozwiązania podpiwniczeń

Gdy budowę typowej, wpuszczonej w podłoże piwnicy ograniczają warunki terenowe takie jak wysoki poziom wód gruntowych, lokalne podtopienia terenu lub twarde, skaliste podłoże, to problem taki można rozwiązać, stawiając najniższą kondygnację na powierzchni podłoża. Pełni ona wtedy najczęściej funkcje gospodarcze, można w niej także zlokalizować garaż, warsztat majsterkowicza lub strefę rekreacyjną. Dostęp z zewnątrz do niej jest jednak łatwiejszy niż do piwnicy wpuszczonej, ponieważ nie ma konieczności budowy schodów zejściowych ani zjazdów. Jest to dużym ułatwieniem m.in. wtedy kiedy w piwnicy jest zlokalizowana np. kotłownia na paliwa stałe, ponieważ można łatwo wtedy wwieźć do niej opał. Łatwiejsze jest także przetransportowanie samego pieca do miejsca jego instalacji. Piwnica na powierzchni to często stosowany w pewnych regionach kraju sposób na obejście problemu wysokich wód gruntowych.

[Głosów:4    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ