Cynkowanie jest jednym z najczęściej stosowanych procesów ochrony stali przed efektem korozji. Za metodę cynkowania odpowiedzialny jest mechanizm elektrochemiczny.

Proces cynkowania bazuje na naturalnych właściwościach cynku i stali, bowiem należy przypomnieć, że cynk ma niższy potencjał korozyjny niż wspomniana stal. Dzięki temu czynnikowi na powierzchni stali tworzy się powłoka anodowa, która zważywszy na swoje działanie zabezpiecza stal. Izoluje ją bowiem od środowiska i jako pierwsza ulega procesowi utlenienia, chroniąc tym samym metal znajdujący się pod nawierzchnią. Wykorzystanie metody cynkowania ogniowego pozwala uzyskać wieloletnią odporność stali na korodowanie, dzięki czemu z powodzeniem może być użytkowana zarówno na zewnątrz jak i w innego rodzaju środowiskach. Jest to metoda na tyle trwała, że nie wymaga dodatkowej konserwacji. Ponadto nie należy do zbyt kosztownych inwestycji, a co najważniejsze jest przyjazna dla środowiska naturalnego. Wybierając jednak zakład, który ma podjąć się wykonania cynkowania ogniowego warto jest zwrócić uwagę nie tylko na doświadczenie w tym procesie, ale także na zaplecze techniczne.

Jedną z firm, która pracuje w branży na wysokospecjalistycznym sprzęcie jest firma Metaltech.pl. Jako przykład można podać, iż Metaltech posiada duże pojemniki, w których możliwe jest zanurzanie elementów większych rozmiarów, a tym samym pokrycie powłoką cynkową słupów, blach czy ogrodzeń. Zanim rozpocznie się proces cynkowania należy odpowiednio przygotować wszystkie elementy, oczyszczając je ze wszystkich zanieczyszczeń takich jak oleje, żużel czy rdza. Następnie wszystkie części, czy produkty nawet o skomplikowanych kształtach zanurza się w kąpieli cynkowej, gdzie temperatura waha się w granicach 445-460°C. Jest to proces właściwy, trwający kilka lub kilkanaście minut podczas którego powstaje warstwa wytrzymała, nieprzepuszczalna powłoka cynkowa, która chroni przed korozją i w zależności od agresywności środowiska wytrzymuje od 10 do 100 lat.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ