Postęp technologiczny w dziedzinie oświetlenia wnętrz, w ostatnich latach nabrał niespotykanego wcześniej rozpędu. Wraz ze stopniowym wycofywaniem z produkcji żarówek o tradycyjnej konstrukcji (żarówki wolframowe), na rynku pojawiło się całe mnóstwo nowych typów żarówek, łącznie z najnowszą i najbardziej energooszczędną ich wersją, czyli z żarówkami ledowymi. Te ostatnie najpierw pojawiły się w ofercie największych producentów – na przykład żarówki LED Philips, by z czasem trafić do szerszej produkcji. Dziś żarówki ledowe są powszechnie dostępne, a ich ceny systematycznie maleją, w związku z czym coraz więcej osób sięga właśnie po ten rodzaj oświetlenia. Kupując żarówkę LED powinniśmy jednak pamiętać o kilku podstawowych kwestiach.
Efektywność działania żarówek LED
Jeśli zdecydujemy się na przesiadkę z żarówek klasycznych na żarówki ledowe, od razu zauważymy drastyczny spadek zużycia energii. Rzeczywiście, żarówki ledowe to obecnie najbardziej energooszczędne źródła światła dostępne na rynku, w tak dużej skali sprzedaży. Mniejszy pobór energii to jednak często również mniejsza moc świetlna takiej żarówki. Dlatego kupując tego typu produkty, warto sięgać po żarówki znanych marek, które gwarantują określoną moc świetlną (podawaną w lumenach) w stosunku do zużywanej przez nie energii. Dla przykładu, kupując nowe żarówki LED Philips o mocy 5W wiemy, że będą one świeciły z jasnością około 400 lumenów. Gdy kupujemy żarówki ledowe od mniej znanych, na przykład chińskich producentów, żarówki ledowe o takiej samej mocy najprawdopodobniej emitować będą znacznie słabsze światło, o jasności dużo mniejszej niż 400 lumenów.
Trwałość żarówek ledowych
To niezwykle ważny element wpływający na opłacalność zakupu wciąż stosunkowo drogich żarówek typu LED. W teorii, wszystkie żarówki ledowe mają znacznie większą trwałość od żarówek typu tradycyjnego, oferując możliwość świecenia nawet przez kilkanaście tysięcy godzin, bez wpływu na jasność czy poziom zużycia energii. W rzeczywistości trwałość żarówek tego typu zależy przede wszystkim od technologii produkcji i materiałów wykorzystanych do wykonania takiej żarówki. Dlatego warto przemyśleć zakup żarówki nieznanej lub mało znanej marki, ponieważ zwyczajnie może się ona bardzo szybko przepalić. Inwestując w markowe produkty, na przykład we wspomniane już wcześniej żarówki LED Philips, ryzyko szybkiego ich przepalenia jest dużo mniejsze, co zresztą potwierdzone jest przez okres gwarancyjny, którym objęty jest taki produkt.
Rodzaje żarówek LED
W sprzedaży znajdziemy wiele różnych rodzajów żarówek ledowych. Dlatego zawsze przed zakupem powinniśmy sprawdzić, czy dany model żarówki będzie pasował do konkretnego typu oprawy oświetleniowej. W przypadku klasycznych opraw, które wcześniej bazowały na tradycyjnych żarówkach oświetleniowych, będą to odpowiednio gwinty E27 (duży gwint) i gwinty E14 (mały gwint). Oczywiście w przypadku opraw halogenowych czy opraw pod świetlówki liniowe, rodzaje stosowanych w nich gwintów będą zupełnie inne.