Zakładanie ogrodu to zajęcie wymagające nie tylko pracy fizycznej, lecz także umysłowej – zwłaszcza wówczas, gdy musimy przemyśleć wydatki związane z tym przedsięwzięciem. Jak zaprojektować ogród, aby zminimalizować koszty i jednocześnie stworzyć przestrzeń, w której będziesz czuł się dobrze? Sprawdź nasz tekst.

Na początku warto zaznaczyć, że szacowane koszty urządzania ogrodu zależą od wielu czynników, spośród których warto wymienić przede wszystkim:

  • wielkość działki,
  • ukształtowanie terenu,
  • stopień zagospodarowania działki,
  • rośliny, które zamierzasz w nim uprawiać,
  • obiekty małej architektury ogrodowej (altana, piaskownica, huśtawka itd.).

Jak widać, kosztów urządzania ogrodu nie da się zmieścić w widełkach „minimalnie… maksymalnie” – wszystko zależy od konkretnych sytuacji. ZIEMOVIT pomoże Ci jednak zorientować się w tym, ile możesz zapłacić za swój ogród i na czym warto oszczędzać przy urządzaniu ogrodu, a na czym nie.

Projektowanie ogrodu – czy się opłaca?

Zamówienie projektu ogrodu u architekta krajobrazu to przydatne rozwiązanie wówczas, gdy masz do zagospodarowania bardzo duży teren i nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie planować każdy element przestrzeni. Projekt ogrodu to wbrew pozorom nie prosty rysunek na papierze milimetrowym, lecz profesjonalny dokument, na który oprócz rysunku składa się m.in.:

  • analiza przestrzeni oraz środowiska ogrodu i obecnych w nim dróg komunikacji;
  • plan nasadzeń roślin;
  • projekt ogrodzeń i nawierzchni na działce;
  • porady dotyczące pielęgnacji zieleni w ogrodzie.

Za projekt ogrodu o wielkości 1000 lub 1500 m2 można zapłacić od 3000 do 4000 zł, przy czym cena może przekroczyć te widełki, jeśli poprosimy o projekt bardziej szczegółowy. W sytuacji, gdy teren pod przyszły ogród jest znacznie większy niż 1500 m2 i ma bardzo nietypowy kształt, koszt projektu ogrodu może wzrosnąć dwu- lub nawet czterokrotnie.

Zlecenie zaprojektowania ogrodu ma zatem sens, gdy możemy wydać dużą kwotę pieniężną i potrzebujemy profesjonalnej porady w zagospodarowaniu dużego terenu. W przeciwnym wypadku zamiast architekta krajobrazu bardziej przydatna może okazać się aplikacja Wirtualny Ogród ZIEMOVIT, pozwalająca Ci zwizualizować Twój przyszły ogród.

Koszt zakupu roślin – jak nie przepłacić?

Jedną z tych rzeczy, na których nie warto oszczędzać przy zakładaniu ogrodu, są rośliny. Dobrym tego przykładem są drzewa owocowe – sadzonka jabłoni czy wiśni powinna kosztować od 10 do 20 zł, ale w zamian zyskujesz pewność, że jeśli zapewnimy roślinie dobre warunki, to będzie ona rosła bez większych problemów. Z kolei tanie sadzonki często dostępne w supermarketach są sprzedawane nawet za 5 zł, istnieje jednak wysokie prawdopodobieństwo, że po posadzeniu nie zakorzenią się lub będą słabo rosły.

Warto jednak pamiętać, że ceny sadzonek w sklepach ogrodniczych wzrastają tym bardziej, im roślina jest wyższa. Jeśli zatem koniecznie chcesz oszczędzać na roślinach, to wybieraj małe sadzonki. Np. za krzew o wysokości 30 cm można zapłacić nawet 10 razy mniej niż za taki sam, tyle że liczący sobie 100 cm wysokości.

Koszt założenia trawnika – siew czy trawnik z rolki?

Jeśli posiadasz dużą działkę lub też nie czujesz się znawcą trawników, to wraz z zakupem mieszanki traw możesz wynająć specjalistów, którzy założą trawnik za Ciebie. Można przyjąć, że za przygotowanie podłoża pod siew, materiały oraz samo wysianie trawy na działce o wielkości 1000 m2 zapłacisz od 5000 do 20 000 zł. Przy decydowaniu się na takie rozwiązanie do siewu warto wybrać mieszankę Wytrzymały Trawnik ZIEMOVIT, która wzrasta w nawet 7 dni i gwarantuje zdrową, gęstą darń.

Z kolei trawnik z rolki jest opłacalnym rozwiązaniem jedynie na niewielkiej powierzchni, która będzie pełniła funkcję dekoracyjną. Łączy koszt zakupu i założenia przez specjalistów trawnika z rolki na działce wielkości 1000 m2  orientacyjnie zamyka się w kwocie 20 000–40 000 zł.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ