Rolety wolnowiszące to niezmiennie jeden z najczęściej wybieranego rodzaju rolet na polskim rynku. Tkanina opuszczonej rolety zakrywa w tym przypadku swobodnie całe okno lub wnękę okienną, chroniąc przed słońcem, ale jednocześnie nie powodując zbyt dużego zaciemnienia w pomieszczeniu. Znajdują one zastosowanie zarówno w domach prywatnych, jak i biurach. Czym się cechują?

Rolety klasyczne i rolety mini

Dużą popularnością cieszą się przede wszystkim rolety wolnowiszące klasyczne bez prowadnic i zabudowanej kasety. Ich główną zaletą jest niezawodność – są trwałe i mają prostą budowę, nie mają więc wielu elementów, które mogłyby się popsuć. Poza tym stanowią praktyczną ochronę przed zbytnim nasłonecznieniem, są także ozdobą okna i nadają wnętrzu wyjątkowy klimat. Można je mocować na suficie bądź na ścianie. Inną ich sporą zaletą jest łatwa obsługa, prosty montaż i stosunkowo niewysoka cena, przynajmniej w porównaniu z innymi typami rolet okiennych.

W przypadku okien o mniejszych gabarytach stosuje się często rolety wolnowiszące w wersji mini. Również i one są szybkie w montażu oraz ewentualnym demontażu, zaś sterowanie odbywa się za pomocą łańcuszka koralikowego. Dzięki niemu można też regulować roletę według osobistych preferencji i intensywności słońca. Rolety mini mogą być też przyklejane, zahaczane do skrzydła okna. Czasem w celu zwiększenia komfortu użytkowania stosuje się również prowadzenie rolety za pomocą żyłki. Jednak rolety mini można montować i bez żadnego prowadzenia. Można też wybrać rolety z tkaniną w systemie dzień i noc – takie rozwiązania proponuje przykładowo firma Franc Gardiner ze Świdnicy.

Tanie i dobre

Rolety wolnowiszące są stosunkowo tanie, a przy tym wykonuje się je z różnego rodzaju materiałów, odpowiednio do potrzeb klienta. W praktyce niekiedy okazują się mniej komfortowe w użytkowaniu niż rolety w kasetach z prowadnicami bocznymi, bo światło wpada do środka budynku. Rolety wolnowiszące montuje się na ścianie czy w suficie. Czasami jest też możliwość ich zamontowania na skrzydle okiennym, ale dotyczy  to przede wszystkim rolet wolnowiszących w wersji mini. Rolety mini są atrakcyjne cenowo i łatwe w montażu. W tym przypadku nie trzeba w żadnym stopniu ingerować w wygląd okna. Poza tym bez większego problemu można w tej sytuacji dokonać pomiaru, nie posiadając przy tym żadnej wiedzy na temat okien i rolet okiennych. Dlatego też ich popularność cały czas rośnie i wygląda na to, że będzie jeszcze bardziej rosnąć.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ