Za modą podążamy nie tylko w kwestii butów, biżuterii, kosmetyków czy ciuchów. Obowiązujące trendy chcesz również wprowadzać do naszego domu.

Nie masz, kogo się poradzić? Zastanawiasz się, jaką aranżację okna wybrać? Nie jesteś przekonana do żadnej z wybranych wstępnie stylizacji? Faktycznie, to może okazać się wcale nie takie proste, biorąc pod uwagę to, że zaskakuje Cię mnogość, wzorów, tkanin. Wybór jest ogromny, a przez to nie wcale taki prosty. Podpowiadamy, na jakie aranżacje okien warto zwrócić uwagę.

Dla każdego coś dobrego

Generalnie nie ma jednej recepty na sprawdzoną, modną aranżację. To, co dziś jest trendy, może już nie być na topie za tydzień albo miesiąc. Najważniejsze to dobierać aranżacje według własnego upodobania. Pamiętaj również, że od mody ważniejsze są własne preferencje, tj. wystrój pomieszczenia, do którego chcesz zakupić firanki czy zasłony. Istotne również jest zastosowanie. Określ dokładnie funkcję, jaka pełnić będzie ozdoba. Czy ma to być tylko dekoracja, czy również zechcesz wykorzystać ja, jako ochrona przed np. słońcem. Takie funkcje najczęściej pełnią zasłony czy firanki w sypialniach. W salonach możemy pozwolić sobie na bardziej dekoracyjną aranżację. Chyba, że mieszkasz w bloku na parterze i okna pokoju wychodzą na ulicę czy chodnik. Jak widzisz, wszystkie czynniki mają znaczenie.

Klasyka zawsze modna

Za najmodniejszą i zawsze „na topie” aranżację okna uchodzą prosto skrojone zasłony. Ważne jest tutaj upięcie. Dobrze, aby było fantazyjne, nietypowe. Jak się okazuje nie tylko same zasłony, co właśnie upięcie ma duży wpływ na dekorację okna. Czasami okazuje się, że nawet jednokolorowe firanki mogą wyglądać lepiej niż te z wymyślnymi wzorami. Pod jednym warunkiem: powinni mieć typowe podpięcie. Nie oznacza to jednak, że tkanina nie ma wpływu na ogólną aranżację. Wręcz przeciwny. To, z jakiego materiału wykonany ozdobę okienną będzie miało wpływ na jego ostateczny wygląd. Pamiętaj, że aranżacja powinna dopełniać wystój wnętrza. Poświęć trochę czasu na przemyślane zakupy. Określ, w jakim stylu masz urządzone pomieszczenie. Zwróć uwagę na inne dodatki. Być może w pokoju widoczny jest jeden motyw? Warto zastosować go wówczas również na firankach czy zasłonach. Często okazuje się, że dobrze dobrana dekoracja okienna wydobywa piękno pomieszczenia i sprawia, że wnętrze ma w sobie to „coś”. Jeśli planujesz remont, pomyśl o tym pod kątem wyboru dekoracji okiennej. Ważne jest, aby wszystko do siebie pasowało. Niekiedy nie trzeba całkowicie zmieniać wystroju. Wystarczy przemalować ściany czy tez powymieniać kilka dodatków.

Postaw na minimalizm

Modne są proste upięcia. Możesz zdecydować się na szerokie, regularne fałdy lub kontrafałdy. Wówczas aranżacja nabierze elegancji. Taki efekt uzyskasz, jeśli podszyjesz tkaninę specjalną taśmą. Do tego celu nadaje się dość gruby, ale miękki materiał. To zdecydowanie rozwiązanie do klasycznych wnętrz. W pokojach, które mają bardziej tradycyjny wystrój sprawdzą się drobne marszczenia. Możesz również zdecydować się na zasłony na toczkach lub taśmach. Nadają one romantyzmu. W tym przypadku sprawdzi się zwiewny materiał, np. woal.

Artykuł powstał dzięki firmie http://firanyzaslonykarnisze.eu/ – salonowi specjalizującemu się w dekoracji okien na terenie Warszawy i okolic.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ