Wynalezienie technologii umożliwiającej wywoływanie kolorowych zdjęć nie wyparło bynajmniej z obiegu fotografii czarno-białych. Nie bez powodu. To ponadczasowe zestawienie kolorystyczne jest bowiem synonimem wyrazistego charakteru, klasy i elegancji. Nie tylko na zdjęciach. Czarno-biała tapeta pozwoli na przykład nadać te cechy ozdobionemu nią wnętrzu.

Kontrastowy układ czerni i bieli sprawdzi się zarówno w przestrzeniach nowoczesnych, jak i tych zaprojektowanych w bardziej klasycznym stylu. Wiele zależy od wybranego wzoru. W tej gamie barw, w której pojawiają się też niekiedy szlachetne odcienie szarości, dostępne są motywy między innymi roślinne, geometryczne, ale też choćby przedstawienia miast, jak również oryginalne desenie projektowane specjalnie dla poszczególnych producentów tapet.

Tapety czarno-białe to idealne rozwiązanie zarówno dla osób wyjątkowo ceniących sobie prostotę i uporządkowanie, jak również lubiących szokować odważnymi aranżacjami stylistycznymi. Jak bowiem mówi przedstawiciel sklepu z tapetami Kraina Barw, wybierać możemy tu spośród setek propozycji, od tych zupełnie stonowanych, przez modernistyczne, aż po totalną awangardę.

Przemyślany rozkład akcentów

Ciekawym pomysłem jest położenie wyrazistej czarno-białej fototapety tylko na jedną ścianę pomieszczenia, która stanie się jego najbardziej zdecydowanym akcentem. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby pokryć tapetą wszystkie powierzchnie pionowe w danym pokoju, choć w tym przypadku raczej odradza się stosowanie mocnych, przyciągających wzrok na przykład wyjątkowymi rozmiarami wzorów, które znacznie lepiej prezentują się wyeksponowane właśnie na pojedynczych ścianach. Możemy też większość z nich ozdobić tapetami, w których dominuje biel, a tylko na jednej zastosować podkreślający ją „negatyw”, w którym tło stanowić będą odcienie czerni.

To zarazem modne i ponadczasowe zestawienie kolorystyczne występuje na tapetach papierowych, flizeliznowych oraz winylowych, wykorzystać je więc możemy również w pomieszczeniach takich jak łazienka czy kuchnia, którym nadamy w ten sposób niepowtarzalny klimat, przydając im jednocześnie świeżości i elegancji.

Kwestia dodatków

Niezależnie od tego, gdzie ostatecznie ani w jakiej konfiguracji położymy czarno-białe tapety, warto dobrze przemyśleć kwestię mebli, sprzętów i dodatków, które również mają znaleźć się w danym pomieszczeniu. Warto postawić na jeden lub kilka wyrazistych, żywych kolorów i konsekwentnie się ich trzymać. Zbyt duży rozgardiasz wizualny, jak również użycie zgaszonych, mdłych wręcz odcieni może bowiem osłabić wyjątkowy efekt, jaki chcemy osiągnąć poprzez zastosowanie czarno-białej tapety.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ