Czujniki dymu. Budowa i zasady działania

Czujniki dymu to niewielkie urządzenia, mające spore znaczenie dla ochrony naszego życia i dobytku. Właściwie funkcjonujący czujnik ostrzega przed zagrożeniem ogniowym, inicjując alarm przeciwpożarowy.

W sprzedaży znajdziemy dwa podstawowe typy czujników dymu – jonizacyjne i optyczne. Oba różnią się od siebie zarówno w kwestii budowy, jak i działania.

Jonizacyjny czujnik dymu

Jonizacyjne czujniki dymu są wyposażone w komorę ze stałym składem atmosfery, w której osadzony jest materiał promieniotwórczy, wydzielający promieniowanie alfa. Najczęściej jest to izotop ameryku, rad lub pluton. W komorze spoczywają też dwie elektrody, wymieniające między sobą prąd o bardzo małym natężeniu.

Kiedy pojawia się dym, jego cząsteczki przedostają się przez obudowę czujnika wprost do komory jonizacyjnej. Tam łączą się z jonami, zmieniając natężenie prądu między elektrodami. Ta swoista anomalia wywołuje alarm przeciwpożarowy – informuje ekspert sklepu elektryk.pl, oferującego profesjonalne systemy alarmowe.

Optyczny czujnik dymu

Czujniki optyczne to najczęściej spotykane technologie wykrywania dymu. Ich budowa jest stosunkowo prosta. Standardowy czujnik posiada źródło światła (tzw. emiter; może być to np. dioda LED emitująca światło widzialne lub podczerwone) oraz odbiornik (przeważnie w formie fotodiody).

Działanie czujnika optycznego opiera się na jednym z dwóch zjawisk – rozproszenia bądź absorpcji światła.

W czujnikach wykorzystujących zjawisko rozproszenia, wiązka emitowanego światła zwyczajowo mija fotodiodę. Pod wpływem dymu, światło rozprasza się, a część fotonów wpada na fotodiodę aktywując alarm – objaśnia specjalista elektryk.pl.

Jak wygląda sytuacja w przypadku czujnika absorpcyjnego? Emiter wytwarza promieniowanie podczerwone, trafiające do odbiornika. Kiedy pojawiają się cząsteczki dymu, część promieniowania zostaje zaabsorbowana. Zaburzenia w przepływie podczerwieni są rejestrowane przez układ czujnika, który sygnalizuje niebezpieczeństwo.

Wybór czujnika

Z uwagi na obecność elementów promieniotwórczych, czujniki jonizacyjne nie cieszą się taką popularnością, jak modele optyczne. Ich wielką zaletą jest natomiast wczesna wykrywalność dymu – w momencie, kiedy nie jest on widoczny gołym okiem (np. w pierwszej fazie pożaru).

Projektując zabezpieczenia przeciwpożarowe powinniśmy przeanalizować możliwe zagrożenia i na tej podstawie ocenić, w które czujniki dymu warto zainwestować. Kiedy mamy wątpliwości, jakie rozwiązanie okaże się dla nas najkorzystniejsze, poprośmy o poradę fachowców. Pracownicy sklepu elektryk.pl służą wsparciem i pomocą.

[Głosów:10    Średnia:3.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ