Czym charakteryzują się dobre stojaki do rowerów i blokady parkingowe?

Artykuł przygotowany we współpracy z firmą http://www.metalmix.info/

Obiekty małej architektury miejskiej, w szczególności stojaki do rowerów i blokady parkingowe, są w przestrzeni, po której się poruszamy, coraz bardziej powszechne. Używamy ich zarówno na terenach wspólnych, jak parki czy parkingi miejskie, jak i na prywatnych lub wspólnotowych, jak parkingi wewnętrzne czy firmowe. Jeśli zarządzamy jakąś przestrzenią to prędzej czy później spotkamy się z koniecznością wyboru dobrych stojaków na rowery i blokad parkingowych. Czym powinniśmy kierować się podczas wybierania?

Solidność

Stojaki na rowery i blokady parkingowe to przede wszystkim obiekty przeznaczone do praktycznego wykorzystania i jako takie muszą być solidne. Znajdując się w przestrzeni wspólnej są narażone na zniszczenia, zarówno dokonywane celowo, w ramach aktu wandalizmu, jak i wywołane przez czynniki pogodowe – wiatr, wilgoć, grad itp. Aby były na te czynniki odporne muszą zostać wykonane z dobrej jakości materiałów i cechować się przemyślaną i sprawdzoną konstrukcją. Stojaki na rowery i blokady parkingowe nie są przedmiotami zbyt złożonymi, im ich konstrukcja jest prostsza tym mniejsza szansa, że kiedykolwiek nas zawiodą.

Wygląd

Wygląd obiektów małej architektury miejskiej jest bardzo ważny z punktu widzenia wizualnej spójności terenu na którym się znajdują. Jeśli chodzi o blokady parkingowe to najważniejsze jest, aby były dobrze widoczne. Dlatego właśnie zazwyczaj maluje się je w biało – czerwone pasy, które odruchowo kojarzą się ze znakiem „Stop”. Blokada parkingowa, która nie zostanie pomalowana, również spełni swoje zadanie, choć w jej przypadku istnieje znacznie większa szansa, że nie zostanie zauważona przez kierowcę. Jeśli natomiast chodzi o stojaki na rowery to tutaj designerzy mają duże pole dla wyobraźni, np. wiele samorządów zamawia stojaki, które mają w jakiś sposób kojarzyć się z miastem, być charakterystyczne i oryginalne. Ładnie zaprojektowany stojak na rowery może być piękną ozdobą każdej przestrzeni.

Funkcjonalność

Zarówno blokady parkingowe jak i stojaki na rowery muszą być przede wszystkim funkcjonalne – przypięcie roweru powinno być proste i wygodne, dobrze byłoby również, aby przy stojaku mieściło się jak najwięcej rowerów tak, aby zajmowana przez nie przestrzeń została wykorzystana jak najbardziej efektywnie. Blokady parkingowe natomiast nie mogą sprawiać problemów podczas podnoszenia i opuszczania, całą operację powinniśmy być w stanie przeprowadzić szybko i sprawnie w ciągu najwyżej kilkudziesięciu sekund. Im konstrukcja blokady jest prostsza tym bardziej jest ona funkcjonalna. Zachęcamy do odwiedzenia strony http://www.metalmix.info/Joomla/.

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ