Jak dbać o zdrowe zęby?

Promienny uśmiech, zdrowe i białe zęby z pewnością są niezwykłym atutem. Warto pamiętać o kilku sposobach, aby zachować zdrowe zęby.

Higiena jamy ustnej

Wydaje się, że jest to bardzo oczywisty aspekt, ale badania pokazują, że wiele osób nie dba o regularną higienę jamy ustnej lub czyści zęby bardzo niedokładnie. Z tego względu warto jeszcze raz przypomnieć, aby myć zęby minimum 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Uzębienie szczotkujemy przez około 2-3 minuty. Warto zaprzyjaźnić się także z nicią dentystyczną, która pozwoli skutecznie wyczyścić przestrzenie między zębami. Dbając o jamę ustną należy pamiętać także o czyszczeniu języka, gdzie gromadzą się liczne bakterie tworzące osad. Aby zwiększyć ochronę jamy ustnej dobrze jest także korzystać ze specjalnych płynów.

Wybielanie zębów

Kiedy nasze zęby są zdrowe warto pomyśleć o wybielaniu. Istnieje wiele metod pozwalającym nadać naszym zębom śnieżnobiały kolor. Zdecydować możemy się na wybielanie zębów u dentysty. Do najpopularniejszych sposobów należy metoda nakładowa lub metoda naświetleniowa. Niektórzy wybierają domowe sposoby wybielania zębów takie, jak pasty wybielające czy paski wybielające. Za skuteczną, naturalną pastę do zębów uchodzi soda oczyszczona z wodą utlenioną. Decydując się na wybielanie zębów powinniśmy pamiętać o przeciwskazaniach do tego zabiegu. Z wybielania powinny zrezygnować kobiety w ciąży i kobiety karmiące piersią. Podobnie jest z nastolatkami do 16 roku życia, których komory miazgi zębów i nerwy są powiększone. Taki zabieg może spowodować, że zęby staną się nadwrażliwe. Istnieje też ryzyko alergii na środek wybielający np. na najczęściej używany nadtlenek karbamidu. Przy okazji warto pamiętać, że wszelakie plomby i wypełnienia nie ulegną rozjaśnieniu. Po zbiegu wybielania przez 2-3 dni zęby będą nadwrażliwe, co jest całkowicie normalne i ustępuje po kilku dobach.

Piaskowanie

Zabieg piaskowania polega na usuwaniu osadu gromadzącego się na powierzchni zęba, przestrzeniach między nimi i usuwaniu nieestetycznych przebarwień. Zabieg pomaga także w  walce z powstawaniem kamienia i zapobiega rozwojowi bakterii. Piaskowanie powinno się wykonywać raz na pół roku, a cały zabieg trwa zaledwie 20 minut i nie jest bardzo kosztowny, ani bolesny. Piaskowanie jest w szczególności wskazane dla palaczy, osób pijących dużo kawy i herbaty oraz osób decydujących się na wybielanie zębów.

Usuwanie kamienia

Odkładanie się kamienia dotyczy nawet osób, które regularnie i dokładnie myją zęby. Kamień powstaje za sprawą resztek jedzenia, bakterii i substancji zawartych w ślinie. Specjaliści zalecają, aby raz na pół roku udać się do stomatologa na tzw. Scaling, czyli usuwanie kamienia z płytki nazębnej. Najczęściej piaskowanie odbywa się za pomocą metody ultradźwiękowej, podczas którego fale o wysokiej częstotliwości kruszą i usuwają kamień.

Źródło: Stylewhite.pl – Ile kosztuje wybielenie zębów?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ