Jak usunąć starą farbę ze ściany? Jest kilka rozwiązań – poznaj ich wady i zalety

Nowy kolor na ścianie to prosty i relatywnie tani sposób na całkowitą zmianę aranżacji naszego mieszkania. Zanim jednak przystąpimy do malowania ścian, musimy sprawdzić, czy stara powłoka farby trzyma się wystarczająco mocno. Jeżeli nie, koniecznie będzie jej usunięcie. Jak to zrobić? Jak usunąć starą farbę ze ściany?

Nowy kolor na ścianie to prosty i relatywnie tani sposób na całkowitą zmianę aranżacji naszego mieszkania. Zanim jednak przystąpimy do malowania ścian, musimy sprawdzić, czy stara powłoka farby trzyma się wystarczająco mocno. Jeżeli nie, koniecznie będzie jej usunięcie. Jak to zrobić? Jak usunąć starą farbę ze ściany?

Czy zawsze trzeba usuwać starą powłokę farby?

Doświadczeni malarze pokojowi podpowiadają, że czas remontu to w 10 procentach samo malowanie, a w 90 procentach czas, jaki trzeba poświęcić na przygotowanie powierzchni. Odpowiednio przygotowana, czysta, wyrównana, odtłuszczona i pozbawiona wszelkich ubytków i pęknięć ściana doskonale przyjmie warstwę nowej farby i da oczekiwany efekt estetyczny. Jeżeli stara warstwa farby odkleja się, odpada lub łuszczy konieczne jest jej usunięcie.

– Jeżeli na pierwszy rzut oka nie widzimy łuszczących się fragmentów farby, możemy w prosty sposób sprawdzić, czy rzeczywiście stara powłoka mocno trzyma się powierzchni – podpowiada ekspert działu „Wykańczanie” w serwisie www.DOM.pl – Wystarczy przykleić na wybranym fragmencie ściany kawałek mocnej taśmy malarskiej i szybkim, zdecydowanym ruchem zerwać go z powierzchni. Jeżeli na kleju pozostały szczątki farby – odpowiedź jest jedna: koniecznie trzeba usunąć starą powłokę.

Jak usunąć starą farbę? Na mokro

Najłatwiej usunąć jest farbę dyspersyjną czyli wodorozcieńczalną. Dziś ten typ farb jest najczęściej używany w aranżacji wnętrz. W wiaderku przygotowujemy wodę z łagodnym detergentem (szare mydło bądź płyn do mycia naczyń) i szerokim pędzlem nawilżamy ścianę. Po krótkim czasie starą powłokę możemy usuwać płatami ze ściany za pomocą szpachelki. Uważajmy tylko, by ostrzem szpachelki nie zarysować tynku lub gładzi.

– Farby klejowe usuwamy również metodą na mokro, ale samą wodą, bez dodatku detergentu – wskazuje ekspert www.DOM.pl – Pamiętajmy, że ten rodzaj farby bezwzględnie musimy usunąć, nawet jeśli dobrze trzyma się podłoża, gdyż skutecznie ogranicza ona przyczepność nowoczesnych farb. Na farbę klejową możemy nałożyć tylko farbę klejową, a ten rodzaj jest już niezwykle rzadko stosowany podczas remontu mieszkań czy domów.

Jak usunąć starą farbę? Szlifierka czy opalarka?

Do usuwania starej farby ze ściany możemy użyć również narzędzi: szlifierek lub opalarek. To rozwiązanie, choć stosunkowo szybkie i nie wymagające dużej siły fizycznej, ma jednak sporo wad. Po pierwsze wymaga dobrego sprzętu, po drugie wprawnej ręki, a po trzecie musimy liczyć się z tym, że całe mieszkanie pokryte będzie pyłem.

Starą farbę ze ściany najlepiej usuwać jest szlifierką oscylacyjną, na którą nakładamy pasy papieru ściernego. Najpierw wybieramy ten o dużej gradacji, później do wyrównania powierzchni stosujemy drobnoziarnisty. Samym papierem ściernym możemy usunąć niewielkie powierzchnie farby, np. kiedy odnawiamy meble.

– Używając szlifierki bezwzględnie pamiętajmy o maseczce i odzieży ochronnej – przypomina ekspert www.DOM.pl Ważne jest również szczelne zabezpieczenie pokoju, który odnawiamy tak, by pył, którego będzie mnóstwo, nie przedostał się do pozostałych wnętrz.

Kolejnym narzędziem, które możemy użyć podczas usuwania farby ze ściany jest opalarka. Podgrzewa ona farbę, a ta pod wpływem ciepła odchodzi od ściany. Wtedy możemy ją usunąć szpachelką płat po płacie. Ten sprzęt jednak wymaga wprawnej ręki – łatwo można się poparzyć, a także uszkodzić tynk czy nawet podpalić drewno, jeśli usuwamy farbę z mebli czy okien drewnianych.

Środki chemiczne do usuwania farb

Na rynku dostępnych jest wiele środków chemicznych, dzięki którym usuniemy starą powłokę farby. Mogą one okazać się niezbędne w przypadku lamperii – farba olejna jest bardzo odporna na zdzieranie szpachelką.

W przypadku farb klejowych czy nowoczesnych farb lateksowych preparaty chemiczne należy stosować tylko tam, gdzie nie sięgnął papier ścierny bądź jeśli po zdzieraniu zostały nam pojedyncze plamy farby. Są one wygodne w użyciu również w przypadku odnawiania mebli drewnianych, szczególnie tych o nieregularnych krawędziach czy żłobieniach.

– Chemię używajmy ostrożnie. Na dużych powierzchniach może ona okazać się bardzo uciążliwa, pozostawiając ostry, nieprzyjemny zapach – przestrzega ekspert www.DOM.pl – Małe elementy, np. meble warto wynieść na dwór lub na balkon, zanim pokryjemy je preparatami chemicznymi.

Środki do usuwania farby to zwykle niekapiące dzięki żelowej formule substancje, które za pomocą pędzla nakłada się na odnawianą powierzchnię na grubość 2-3 mm. Po kilkunastu minutach powłoka zacznie rozmiękać i mocno się łuszczyć, wtedy łatwo usuwamy ją szpachelką. Dwie czy trzy warstwy farby wymagają więcej czasu pracy środka chemicznego.

Usunięta farba. Co potem?

Jak wspomnieliśmy na początku, każda ściana, by najlepiej przyjęła nową warstwę farby musi być czysta, sucha i wyrównana. Dlatego zanim rozpoczniemy malowanie ścian, musimy dokładnie wyczyścić podłoże, zaszpachlować nierówności i ubytki w ścianie, a powierzchnię wyszlifować do osiągnięcia idealnej gładkości. Po wyszlifowaniu szpachli, czyścimy ścianę z powstałego pyłu i kurzu.

– Ścianę przed malowanie warto również zagruntować – podsumowuje ekspert www.DOM.pl Preparaty gruntujące wnikną w podłoże i zwiążą luźne cząstki, wzmacniając i ujednolicając powierzchnię. Wzmocnione podłoże wchłania równomiernie nową warstwę farby – ściana równomiernie wysycha, dzięki czemu kolor jest jednakowy na całej powierzchni, bez przebarwień czy zacieków.

[Głosów:90    Średnia:2.9/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ