Dzisiaj mamy do wyboru szeroki asortyment tapet. Możemy stawiać nie tylko na różnorodne kolory i wzory, ale również typy poszczególnych tapet. Każdą z nich można dostosować do rodzaju pomieszczenia i indywidualnych upodobań. Jakie tapety mamy do wyboru i na jaką się zdecydować? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Na co zwrócić uwagę szukając tapety?

Wygląd tapety, nie powinien być najważniejszym kryterium przy jej wyborze, chociaż kupujemy głównie po to, żeby urozmaicić pomieszczenia i nadać im nietypowego charakteru. Przed zakupem konkretnego modelu należy też zwrócić uwagę na jej rodzaj, a więc materiał z jakiego jest wykonana, ale i to, z ilu składa się warstw, jaki jest sposób jej nakładania oraz czy będzie nadawać się do rodzaju ściany, na jaką chcemy ją przykleić. Jakie więc mamy do wyboru?

Tapeta papierowa – charakterystyka

Tapeta papierowa to najpopularniejszy i najtańszy typ, jaki oferują nam sklepy. Występuje w różnorodnych kolorach i wzorach. Przeważnie składa się z jednej warstwy, ale zdarzają się również tapety papierowe o kilku warstwach. Jednak nawet pomimo tego, nadal są cienkie, przez co łatwo można je oderwać, szybko się niszczą i trudno jest je czyścić.

Najlepiej sprawdzą się w pomieszczeniach o ścianach wręcz idealnie gładkich i w miejscach, w których nie będą narażone na zbyt szybkie zabrudzenia. Jeżeli wybieramy tapetę papierową, ale powleczoną lakierem, wówczas łatwiej będzie ją umyć i doczyścić z wszelkich zabrudzeń.

Czym wyróżnia się tapeta winylowa?

Tapety winylowe są pokryte z wierzchu odpornym na wodę i środki chemiczne winylem, dzięki czemu można je czyścić bez obawy, że zostaną zniszczone. Mogą być płaskie lub spieniane, co daje efekt 3D. Jednym z miejsc w sieci, w którym można znaleźć ciekawe tapety, jest oferta którą znajdziemy na www.homebook.pl/produkty/tapety i tam z łatwością można wybrać idealny typ tapety do danego wnętrza.

Tapety płaskie charakteryzują się cienką, błyszczącą powłoką, zapewniającą bardzo wysoką odporność na zarysowania oraz czyszczenie. Z kolei tapety spieniane są zdecydowanie grubsze, ale nie są już tak odporne na uszkodzenia. Mimo to, nadają się idealnie, jeżeli zależy nam na ukryciu pewnych niedoskonałości ścian, drobnych ubytków lub nierówności. Tapety winylowe mogą też być gładkie lub o strukturalnej powierzchni. Ten drugi rodzaj może imitować kamień, cegłę czy nawet drewno, co nadaje wnętrzu ciekawego wyrazu. Tapety winylowe są odporne na wilgoć, zatem można bez obaw położyć je na ścianie w łazience lub kuchni.

Tapeta flizelinowa – czyli jaka?

Tapety flizelinowe to nowoczesne tapety, na które składa się warstwa z włókniny poliestrowej, która zabezpiecza ją przed marszczeniem i rozrywaniem. Wierzch pokrywa papier lub tworzywo sztuczne, typu spieniona pianka PVC albo poliuretan.

Największym plusem takich tapet jest to, że do ich przyklejenia nie jest potrzebny dodatkowo klej, gdyż są już nim pokryte. Bardzo łatwo usuwa się je ze ściany. Wystarczy mocno pociągnąć, by je zerwać, nie pozostawiając przy tym na ścianie żadnych skrawków, czy większych kawałków tapety.

To idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcieliby zagłuszyć hałas dobiegający zza ściany oraz tych, którym zależy na poprawieniu izolacji cieplnej. Tapeta flizelinowa składa się zazwyczaj z dwóch warstw, które bez problemu kryją wszelkie nierówności i ubytki w ścianie.

Tapeta z włókna szklanego

Taka tapeta ma strukturę o różnej grubości, splocie oraz układzie włókien. Jest odporna na wodę i wszelkiego rodzaju uszkodzenia, zatem można je bez obaw szorować i czyścić z różnego rodzaju zabrudzeń. Nadaje się idealnie do takich pomieszczeń, jak kuchnia czy łazienka, gdzie często trzeba czyścić powierzchnię z osadów i zabrudzeń różnego typu.

Jeśli zdecydujemy się na wybór takiej tapety do łazienki, wówczas należy bardzo dobrze zastanowić się nad stosownym wystrojem, ponieważ jak raz położymy tapetę z włókna szklanego, to już jej nie oderwiemy od ściany. Można ją tylko zamalować, wykorzystując standardowe farby do wnętrz.

Powyższy artykuł powstał, aby ułatwić wybranie odpowiedniej tapety do każdego wnętrza. To doskonały sposób na urozmaicenie pomieszczeń, więc warto wziąć go pod uwagę.

[Głosów:62    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ