Jakie cechy powinno posiadać idealne krzesło do jadalni

Kwestia wygody

Choć dla niektórych pierwszym kryterium wyboru krzeseł jest ich design, warto na początek skupić się na tym, czy będą one wystarczająco wygodne. Nie zawsze potrafimy ocenić to na pierwszy rzut oka, dlatego pomocne będzie wykonanie kilku pomiarów.

Najpierw sprawdźmy szerokość siedzenia i oparcia w ich najszerszych punktach. Krzesła bez oparć dla zachowania optymalnego komfortu powinny mieć około 38 – 42 cm. Krzesła z oparciami wymagają kilku dodatkowych centymetrów, zazwyczaj do 45 cm. Polecana głębokość siedzenia to 38 – 40 cm.

Jeśli mamy już stół do jadalni, sprawdźmy jego wysokość, żeby wybrać krzesła, które będą mogły swobodnie się pod niego schować i zostawić przynajmniej 30 cm przestrzeni między siedzeniem a blatem stołu.

W sklepie z meblami warto wypróbować krzesła, siadając na nich w różnych pozycjach i kręcąc się każdą stronę. Być może krzesło, które wydaje się wygodne przy siedzeniu prosto, wcale takie nie będzie, kiedy przyjdzie nam pochylić się nad stołem? Zwracajmy też uwagę na to, jak podparty jest nasz kręgosłup, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym. Nabierze to znaczenia podczas dłuższych posiedzeń, np. rodzinnych przyjęć.

Mobilność i stabilność

krzesła

Dobrze, jeśli krzesła do jadalni dają się łatwo przenosić i zmieniać miejsce w domu. Przyda się to zwłaszcza, kiedy potrzebne będą dodatkowe siedzenia dla gości w salonie, albo domowym gabinecie. Najłatwiejsze do przeniesienia są krzesła drewniane i plastikowe, z ażurowymi oparciami wygodnymi do uchwycenia. Krzesła z jednolitym oparciem na całej długości, z dodatkiem metalu, są często bardzo ciężkie i trudne do przesunięcia, zwłaszcza dla dzieci czy osób starszych. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na stabilność tych mebli. Sprzyjają jej solidne, mocne nogi i odpowiednie rozłożenie ciężaru.

Dobór stylu krzeseł

Idealnie dobrane krzesła do jadalni odpowiadają prowadzonemu stylowi życia. Przed zakupem warto odpowiedzieć sobie na pytania, jak najczęściej używamy tego pomieszczenia. Czy często wydajemy eleganckie przyjęcia, czy wolimy raczej luźne spotkania z przyjaciółmi? Te upodobania mogą znaleźć odzwierciedlenie w wybranym stylu krzeseł.

[Głosów:5    Średnia:4.2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ