oprawy-swietlne

Oświetlenie to bardzo ważny punkt każdego domu, zakładu pracy, ogrodu, ogółem: miejsca, gdzie przebywamy. Odpowiednie oświetlenie dobrze nastraja, podnosi bezpieczeństwo i wygodę, jest istotnym elementem wystroju wnętrz i projektowania ogrodów. W aranżowaniu światła nieodzowne są oprawy. Kierunkują światło, skupiają je lub rozpraszają, zabarwiają, a niektóre pozwalają oszczędzić energię.

Oprawy świetlne z czujnikiem ruchu – zastosowania

Wśród różnego rodzaju opraw świetlnych można znaleźć takie, które są wyposażone w czujniki ruchu. Najczęściej są to oprawy do oświetlenia zewnętrznego: naświetlacze LED, halogenowe, plafony, ale zdarzają się też oprawy wykorzystywane w pomieszczeniach, takich jak: garaże, klatki schodowe, piwnice i inne.

Czujniki ruchu w oprawach świetlnych ułatwiają poruszanie się – nie trzeba docierać po ciemku do włącznika. Minimalizuje to ryzyko wypadku, szczególnie gdy chodzimy po obcym terenie, schodach lub miejscach bez dostępu światła z zewnątrz. Z drugiej strony oprawa z czujnikiem ruchu pozwala ograniczyć zużycie energii elektrycznej do niezbędnego minimum, ponieważ światło jest włączone tylko wtedy, gdy faktycznie zachodzi taka potrzeba.

Jak działa czujnik ruchu?

Oprawy uruchamiają światło, gdy wykryją ruch. Używają do tego czujnika ruchu. Dzielą się one na pasywne i aktywne. Pasywne czujniki ruchu wykrywają promieniowanie cieplne. Jeżeli w określonym polu „obserwowanym” przez czujnik pojawi się człowiek lub zwierzę, ciepło jego ciała zostanie wykryte, ponieważ zmieni się promieniowanie cieplne w określonym polu. Jest to najskuteczniejsze, gdy człowiek przekracza sektor wykrywania pod kątem prostym. Czujnik potrafi odróżnić ciepło emitowane przez człowieka od ciepła innych elementów otoczenia ze względu na charakterystyczny układ cieplny ludzkiego ciała.

Czujniki aktywne wykorzystują efekt Dopplera, czyli zmianę częstotliwości fali (w tym przypadku elektromagnetycznej) wskutek zmiany położenia źródła i odbiornika fali względem siebie. Emitowana przez nadajnik fala odbija się od otoczenia. Jeżeli na jej drodze stanie człowiek, częstotliwość ulegnie zmianie i da sygnał do reakcji, czyli w przypadku opraw świetlnych – do uruchomienia światła. Oprawy świetlne z czujnikami ruchu różnego przeznaczenia i typu są dostępne w szerokim wyborze na www.230volt.pl.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ