Zasłony – gotowe czy szyte?

Zasłony, choć dziś rzadko kiedy pełnią swoją podstawową rolę, czyli zasłaniają źródło światła dziennego, nadal są często spotykane w domach. Dziś ich funkcja jest raczej ozdobna, zwłaszcza w salonach, gdzie często nawet nie są w stanie zakryć całego okna. Niestety, jednocześnie niełatwo jest je wybrać tak, aby idealnie pasowały na nasze okna – zwłaszcza, jeśli te są dość niestandardowe.

Całe szczęście nadal mamy spory wybór, jeśli chodzi o to, czy zdecydujemy się na zasłony gotowe, czy tez może szyte na zamówienie. Każde z tych rozwiązań ma swoje niezaprzeczalne zalety, zanim więc podejmiemy ostateczną decyzję i wydamy nasze ciężko zarobione pieniądze, sprawdźmy, czy wady i zalety danego rozwiązania przemawiają do nas i sprawdzą się w naszym przypadku.

Okna – standardowe czy nie?

Podstawową sprawą, gdy wahamy się, czy wybrać zasłony gotowe czy szyte, jest ocena rozmiaru okien. Jeśli okna są zupełnie standardowe zarówno na wysokość osadzenia, jak również i szerokość, to możemy bez problemu zdecydować się na zasłony gotowe. Niestety w przypadku, gdy mamy okna niestandardowe, sprawa jest trudniejsza – nie oznacza to jednak, że musimy decydować się na zwykle droższe, szyte zasłony. Najpierw warto przeanalizować wielkość okna i ocenić, czy chcemy zasłony jedynie w celach ozdobnych, czy też raczej praktyczne, do zasłaniania tych okien. W pierwszym przypadku często klasyczne zasłony przygotowane na konkretna szerokość będą po prostu wystarczające. W tym drugim musimy albo zdecydować się na zakup kilku kompletów więcej w nadziei, że będzie to dobrze się prezentować, albo musimy po prostu wybrać zasłony szyte na miarę.

Wybór wzorów i kolorów

Zarówno w przypadku zasłon gotowych, jak i tych szytych na miarę mamy całkiem spory wybór, jeśli chodzi o rozmaite wzory oraz kolory. Często jednak o wiele łatwiej jest wybrać coś gotowego, bo jesteśmy w stanie ocenić, jak w rzeczywistości będzie się to prezentowało na oknie. Ciekawym rozwiązaniem, które dostępne jest zwykle jedynie w formie gotowego produktu, są zasłony w formie paneli, które można stosować na standardowe pod względem szerokości okna. Takie panele będą częściowo chronić przed wpływem światła do domu, a jednocześnie mogą być przesuwne. Często zastępują jednak firanki, dlatego są nieco przepuszczalne. Dobrze sprawdza się w domach, które nie stoją tuż naprzeciwko sąsiadów – aby nikt nie mógł zajrzeć w odsłonięte okna. Jednocześnie jednak wymagają one specjalistycznego montażu.

Co jest droższe?

To jest już pytanie zależne od wielu elementów. Przede wszystkim zasłony gotowe często wykonywane są fabrycznie, dlatego z zasady bywają tańsze; niekiedy również marki wyprzedają końcówki kolekcji, wtedy też możemy upolować coś ciekawego dla siebie. Możemy tez z góry dobrać sposób wieszania zasłon. W przypadku tych szytych więcej zapłacimy z uwagi na robociznę, czyli samo szycie. Są to jednak zasłony idealnie dopasowane do danych okien, co wiele osób przekonuje. Często jednak wszycie np. przelotek będzie dodatkowo zwiększało cenę za produkt.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ