Wśród budowlańców, wykończeniowców i malarzy coraz większą popularnością cieszą się budowlane osuszacze powietrza. Pozwalają one na szybsze wykonywanie prac, dzięki skróceniu czasu oczekiwania na wyschnięcie nałożonej warstwy farby czy zaprawy, a także lepiej kontrolować wilgotność pomieszczenia, co również pozwala na uzyskiwanie lepsze rezultaty. Co jeszcze warto o nich wiedzieć? Czy warto zainwestować w osuszacz budowlany?
Osuszacze budowlane – kiedy i komu przydatne?
Lista zawodów, którym przydatny okaże się osuszacz budowlany, stale się wydłuża. Przede wszystkim doceniają je osoby zajmujące się murowaniem, tynkowaniem i wykańczaniem wnętrz – czyli wszystkimi pracami, których szybkość uzależniona jest od tempa schnięcia nałożonej zaprawy, kleju czy farby. Coraz częściej pracują oni pod ogromną presją czasu, a praw fizyki przecież nie da się oszukać – oddanie odpowiedniej ilości wody do otoczenia poprzez parowanie zajmuje określony czas. Na szczęście można ten proces znacznie przyspieszyć – przesuszając powietrze w pomieszczeniu, co zwiększa jego możliwości absorpcyjne, co z kolei pozwala na zdecydowanie szybsze wysychanie. W ten sposób można nawet o połowę skrócić czas pomiędzy kolejnymi warstwami farby, szybciej rozpocząć kolejną partię prac albo po prostu oddać budynek do użytku. Jego zalety stają się szczególnie zauważalne w czasie deszczowej pogody, kiedy tradycyjne schnięcie zajmuje znacznie więcej czasu.
Kolejnym zastosowaniem osuszaczy budowlanych są prace prowadzone po zalaniach i awariach instalacji wodno-kanalizacyjnej czy innych nieszczelnościach, skutkujących zawilgoceniem mieszkań klientów. Posiadanie wydajnego osuszacza może pomóc w szybkim wyremontowaniu takiego mieszkania i oddaniu go z powrotem w ręce właściciela we właściwym stanie.
Czym się różni budowlany od domowego osuszacza?
Oczywiście wiele z opisanych prac można z powodzeniem wykonać przy wykorzystaniu osuszacza domowego. Jednak modele przemysłowe oferują większą wydajność, zabezpieczenia dostosowane do pracy ciągłej i szeroką gamę akcesoriów, ułatwiających pracę. Obudowy takich osuszaczy są zaprojektowane, by znosić trudne warunki, nawet przez długie lata eksploatacji, często są one odporne nawet na opady atmosferyczne. Wbudowane uchwyty i kółka jeszcze bardziej ułatwiają pracę i pozwalają szybko zabrać osuszacz ze sobą. Szereg opcjonalnych systemów może przekształcić go w wysoce wyspecjalizowane narzędzie. Często spotykane są również usprawnienia, pozwalające na pracę ciągłą – np. higrostaty czy systemy odszraniania.