Zastosowanie i właściwości betonu szybkotwardniejącego

Każda inwestycja budowlana to zawsze wyścig z czasem i kosztami. Te dwa aspekty są ze sobą najczęściej nierozerwalnie powiązane – im dłużej trwa proces budowy, tym bardziej rosną koszty. Dotyczy to zarówno inwestycji prywatnej, jak i publicznej, której przedłużenie, oprócz wymiernych kosztów finansowych, generuje także niepoliczalne koszty społeczne. Czas trwania inwestycji, a tym samym jej koszty, można jednak skrócić. Takim rozwiązaniem może być zastosowanie specjalnych surowców i materiałów budowlanych. Jednym z nich jest beton szybkotwardniejący, nazywany też betonem szybkowiążącym. Jakie są jego właściwości i zastosowanie i w jakiego typu inwestycjach można go wykorzystać?

Właściwości betonu szybkotwardniejącego

Beton szybkotwardniejący, na pierwszy „rzut” oka, nie różni się niczym od tradycyjnego betonu. Gotowy do użycia, ma taki sam kolor i konsystencję, a już po związaniu oferuje taką samą wytrzymałość i twardość, jak powszechnie stosowane rozwiązania. Czym zatem się różni? Odpowiedź znajduje się w jego nazwie – beton szybkotwardniejący wiąże o wiele szybciej niż beton tradycyjny. Trudno jednoznacznie wskazać, jak duża jest oszczędność czasu, bo dużo zależy od pogody, rodzaju konstrukcji i potrzeb. W praktyce okazuje się, że na placu budowy z jednego szalunku można skorzystać nawet dwa razy w ciągu jednego dnia. Beton szybkowiążący bowiem, przy temperaturze około 20 stopni Celsjusza, zastyga w ciągu zaledwie 4 godzin. Po tym czasie można zdementować deskowanie, ustawić je w innym miejscu i ponownie zalać betonem. Przy dużych projektach, na przykład wielokondygnacyjnych budynkach oszczędność czasu, przy zastosowaniu betonu szybkotwardniejącego, może być liczona nawet w tygodniach.

Beton szybkotwardniejący i jego właściwości w okresie obniżonej temperatury

Kolejną bardzo ważną zaletą betonu szybkowiążącego jest fakt, że w procesie twardnienia wydziela on bardzo dużo ciepła, a to oznacza, że bez obaw można go stosować również podczas prac w okresie jesiennym, wczesnowiosennym, a nawet – jeśli temperatura na to pozwoli – zimowym. Podwyższone tempo prac nie dzieje się jednak kosztem jakości, czy trwałości. Nie są też wymagane specjalny sprzęt lub większe kwalifikacje pracowników. Beton szybkotwardniejący może być podawany pompą, a wylanie, układanie i zagęszczanie wykonuje się dokładnie tak samo, jak w przypadku zwykłego betonu towarowego. Urabialność betonu szybkotwardniejącego wynosi natomiast około dwóch godzin. Ważne jest również to, że producenci mogą modyfikować właściwości tego materiału i dostosować go do aktualnych potrzeb.  Oferta betonu szybkotwardniejącego, który można dostosować do indywidualnych potrzeb klienta, dostępna jest między innymi pod tym linkiem: https://betonnadom.pl/produkty/promptis/. Wszystkie powyższe aspekty sprawiają, że beton szybkotwardniejący jest niezwykle uniwersalnym i wygodnym w zastosowaniu surowcem.

Wykorzystanie betonu szybkotwardniejącego

Beton szybkotwardniejący można zastosować przy każdego rodzaju inwestycji. Jednak są sytuacje, w których okaże się naprawdę trafnym wyborem. Zdecydować się na niego można zwłaszcza wówczas, gdy skala inwestycji jest naprawdę duża – jest to na przykład wielokondygnacyjny budynek ­– i nie można sobie pozwolić na opóźnienia, na przykład ze względu na wysokie kary umowne. Jest to również dobre rozwiązanie w przypadku inwestycji, w której z różnych przyczyn nastąpiło opóźnienie i należy nadgonić stracony czas. Beton szybkowiążący jest również bardzo dobry rozwiązaniem w sytuacjach, w których inwestycja jest uciążliwa i również z tego powodu trzeba jak najszybciej ją zakończyć. Może chodzić na przykład o budowę tunelu, wiaduktu, lub jakiegokolwiek innego obiektu, przy którym prace utrudniają życie okolicznym mieszkańcom lub otwarcie obiektu znacznie poprawi ich komfort czy wygodę. Beton szybkotwardniejący sprawdzi się również bardzo dobrze, jako materiał do produkcji prefabrykatów. Dzięki jego zastosowaniu z jednej formy można w krótszym czasie odlać więcej elementów.

Beton szybkotwardniejący – o tym warto pamiętać

Beton szybkotwardniejący staje się coraz popularniejszy i częściej wykorzystywany na budowach. Jest on co prawda droższy niż beton tradycyjny, ale wydatek ten szybko rekompensowany jest większym postępem prac, a także przez takie czynniki jak mniejsze opłaty za krótsze wynajmowanie maszyn budowlanych czy szybsze oddanie obiektu do użytku. Na placu budowy bowiem, chyba jak w żadnym innym miejscu, nie sprawdza się tak trafnie powiedzenie, że czas to pieniądz.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ