Piękne mieszkanie to marzenie każdego z nas. Jeżeli planujesz właśnie urządzanie swoich czterech kątów, koniecznie sprawdź najmodniejsze style w architekturze wnętrz. Najpopularniejsze to styl skandynawski, retro, prowansalski, ale też zupełnie odmienny glamour czy styl industrialny.
Na samym początku trzeba podkreślić, że klimat we wnętrzu budują wszystkie jego elementy – meble, dodatki, dekoracje do domu, a nawet wygląd okien. Warto zatem zwracać uwagę nawet na detale, które wydają się nam nieistotne.
Styl skandynawski
Charakteryzuje się jasną kolorystyką, prostotą i licznymi nawiązaniami do natury. Typowe dla tego stylu są lekkie w formie, drewniane meble, które pozbawione są ozdobników. Lite drewno jest najczęściej bejcowane lub malowane na biało i inne jasne barwy. Jednocześnie drewno łączone jest także z elementami metalowymi, głównie chromowaną stalą. Czasami pojawia się również wysokiej jakości tworzywo sztuczne. Dekoracje do domu utrzymane w tym stylu powinny nawiązywać do dzianin, mogą posiadać paski, kratkę lub motywy roślinne. Dodatki powinny być błękitne, w kolorze butelkowej zieleni i écru.
Styl prowansalski
Wnętrza prowansalskie są przede wszystkim jasne. Dominuje biel, lawenda, róż, delikatny fiolet, żółć, zieleń, błękit. Bardzo ważną rolę odgrywają naturalne materiały jak lite drewno owocowe lub orzechowe oraz kamień. Domy prowansalskie są pełne wiejskiego klimatu i akcentów naturalnych. Takie też powinny być dekoracje do domu, które możemy wykonać własnoręcznie – wystarczy szklany wazon wypełniony szyszkami leśnymi.
Styl retro
Retro wyróżnia się przede wszystkim bardzo wyraźną paletą barw. Trudno znaleźć tu delikatne, pudrowe kolory. Dominują nasycone czerwienie, błękity, pomarańcze, żółć, które świetnie komponują się z kontrastującą szarością i beżami. Umiejętnie zestawione kolory dobrze wyglądają na tapetach, np. w formie pasków. Meble utrzymane w stylu retro inspirowane są wyglądem mebli z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku. Stylizowane są także sprzęty i dekoracje, które wyglądają jak akcesoria wyjęte wprost z ubiegłego wieku.
Styl industrialny
W aranżacji takiego wnętrza najlepiej sprawdzają się odcienie zimnej szarości. Pożądane są surowe cegły na ścianach lub dekoracyjne tapety z grafiką pomieszczeń przemysłowych. Wszystkie dekoracje i elementy wyposażenia powinny przypominać fabryczny sprzęt. Styl industrialny to metalowe lampy, surowe, proste meble, ograniczona ilość dodatków, gołe okna. Warto dodać tu elementy podkreślające styl, np. metalowy sejf zastępujący szafkę, modernistyczny stolik lub fotel, najlepiej wykonany z nietypowych materiałów, np. metalowych rurek.