Sprzątanie WC – czyli o wyborze szczotki do czyszczenia toalety

0
1300

Sprzątanie toalety to zadanie, przed którym prędzej czy później staje każdy gospodarz i gospodyni domowa. Niestety, ale ta część naszego miejsca zamieszkania wymaga specjalnego nakładu sił i wyjątkowych starań. Utrzymanie w niej czystości jest o tyle ważne, że korzystają z niej różne osoby (wszyscy domownicy, a także ich goście). Dlatego warto sięgnąć po specjalne środki czystości i narzędzia przeznaczone właśnie do utrzymywania czystości w tym miejscu. Zapraszamy do lektury, w trakcie której opowiemy o tym z jakich szczotek do mycia WC warto korzystać oraz w czym tkwi ich specyfika.

Jak wybrać IDEALNĄ szczotkę do mycia WC?

Oczywiście, nikt z nas nie myje toalety przy użyciu własnych rąk. Sedesy i powierzchnie je bezpośrednio otaczające to siedliska bakterii i różnych, szkodliwych drobnoustrojów. W ich czyszczeniu powinniśmy posługiwać się nie tylko specjalnym zestawem środków chemicznych, ale także – specjalnym zestawem narzędzi.

Do nich należy szczotka do czyszczenia WC. To uniwersalne narzędzie nadaje się co prawda do sprzątania także innego rodzaju powierzchni, jednak to właśnie przy okazji mycia toalety korzystamy z niej najczęściej.

Szczotka powinna być skonstruowana w taki sposób, byśmy za jej pomocą mogli dostać się do wszystkich, nawet najtrudniej dostępnych miejsc muszli klozetowej. Jest to niezwykle ważne, ponieważ w zagięciach, kantach i miejscach trudno dostępnych gromadzą się drobnoustroje i grzyby. Rozmnażając się, są one odpowiedzialne nie tylko za powstawanie nieprzyjemnych zapachów, ale potencjalnie mogą także stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia.

Kryteria wyboru szczotki do mycia WC

Oceniając przydatność danej szczotki, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów.

Przede wszystkim istotny jest kształt samej szczotki. Znajdziemy zarówno szczotki proste, okrągłe, półokrągłe, jak i wyprofilowane w specjalny sposób. Odradzamy korzystanie ze szczotek prostych – mogą być uciążliwe podczas sięgania do miejsc trudno dostępnych. O wiele wypadają szczotki wygięte, o kształcie podłużnego łuku, lub w inny sposób sprofilowane.

Włosie to kolejny istotny element w budowie szczotki. W zależności od materiału, z którego włosie zostało wykonane, szczotka może być mniej lub bardziej skuteczna w usuwaniu zabrudzeń. Często korzystamy ze szczotek wyposażonych we włosie syntetyczne – są to twarde, grube i stosunkowo sztywne włoski. Pozwalają nie tylko na rozprowadzanie środków czystości i docieranie do ukrytych miejsc, ale także na szorowanie pokrywających toaletę zabrudzeń.

Szczególnie dobrze wypadają szczotki wyposażone w różne rodzaje włosia. Często, są to dwa (lub więcej) typy włosia – pierwsze jest grube i miękkie, drugie natomiast twarde i rzadkie.

Szczotki do WC powinny także dysponować praktycznym rodzajem uchwytu. Powinien być trwały, a materiał z którego szczotka została wykonana – odporny na uszkodzenia. Szczególnie dobrze sprawdzają się uchwyty wykonane ze stali nierdzewnej, drewna lub uchwyty ceramiczne. Znajdziemy również uchwyty wykonane z tworzyw sztucznych – na przykład plastiku. Uchwyt powinien być także ergonomiczny – powinien stabilnie leżeć w dłoni oraz umożliwiać sprawne poruszanie szczotką.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ